Boxy dachowe - doskonałe rozwiązanie na majówkę - Ranking boxów dachowych 2018Tegoroczna majówka zapowiada się znakomicie! Rekordowo długi okres urlopowy w połączeniu z zapowiadaną przez synoptyków doskonałą pogodą stwarzają wprost idealne warunki do wybrania się w dłuższą podróż. Jak jednak skutecznie zapakować auto?


Jeśli planujesz zabrać na majówkę całą rodzinę, na pewno staniesz przed problemem zapakowania każdego z jej członków do auta. Walizki, torby i inne bagaże potrafią nie mieścić się do samochodowego kufra. Powstaje wtedy problem, przed którym stawał niejeden posiadacz sporej rodziny. Przed wyruszeniem warto zatem przemyśleć powiększenie przestrzeni bagażowej w naszym aucie. Z pomocą idą boxy dachowe!

Jak dobrać box dachowy?

Doskonałym rozwiązaniem powiększającym samochód jest kupno i instalacja bagażnika w formie skrzyni na dachu pojazdu, która znana jest szerzej pod popularnymi nazwami: box dachowy, cygaro lub trumna. Montaż urządzeń tego typu nie jest trudny ze względu na powszechne dziś przywiązywanie uwagi przez producentów zarówno do walorów użytkowych (takich jak pojemność, wodoszczelność itp.), jak również zapewnienia maksymalnej funkcjonalności codziennej eksploatacji. Box dachowy dobierany powinien być również ze względu na rodzaj przewożonego sprzętu. Jeśli jesteśmy zapalonymi narciarzami, wybierzmy taką skrzynię, która pomieści sprzęt narciarski. Jeśli jednak przewozić przede wszystkim inne towary (dodatkowy kufer), lepsza będzie skrzynia szeroka i krótka. Większość boxów dachowych posiada jednak na tyle uniwersalne parametry, że bez problemu przewieziemy w nich zarówno wyposażenie sportowe, jak również walizki, torby i inne inne przedmioty. Pamiętać przy tym należy, że im niższa skrzynia, tym mniej będzie hałasować – komfort jednak może ograniczać tu wygodę, ponieważ niski bagażnik może pomieścić jedynie niskie pakunki.

W jaki sposób dopasować box dachowy do dachu?

Przed wybraniem boxu powinniśmy jednak koniecznie sprawdzić parametry naszego pojazdu. Może się bowiem okazać, że zakupimy bagażnik, którego maksymalny udźwig będzie przekraczał możliwości dachu samochodu. Ważne przy tym jest odliczenie masy bagażnika od dopuszczalnego udźwigu na dachu. Skrzynia dachowa powinna być dopasowana do wymiarów zewnętrznych auta tak, by nie wystawała poza obrys dachu pojazdu. Niedopuszczalne jest, by box przesłaniał widoczność z przodu lub z tyłu pojazdu – sylwetka bagażnika może wystawać maksymalnie 15 cm przed przednią szybę. Jeśli obok „trumny” na belkach dachowych zamierzamy instalować również dodatkowy bagażnik (np. na rowery), zmierzmy, jak będzie prezentować się wybrany przez nas bagażnik – może się bowiem okazać, że szeroka skrzynia uniemożliwi montaż innego sprzętu.

W jaki sposób zamontować box dachowy?

Montaż skrzyni jest uzależniony od możliwości, jakie daje bagażnik bazowy. Każdy producent posiada własny, charakterystyczny dla marki system mocowania, ale wszystkie z nich pozwala na zazwyczaj szybki montaż, często też bez użycia jakichkolwiek narzędzi. Dodatkowo trzeba wspomnieć o tym, że bagażnik bazowy o belkach stalowych pozwala na montaż szerszej gamy modeli (również najtańszych) niż jego aluminiowy odpowiednik. Do najczęstszych rozwiązań mocowania umożliwiających instalację boxu dachowego zaliczamy m.in.:
·         montaż w rowku T belek dachowych – najprostszy i jednocześnie zajmujący najmniej przestrzeni w środku pudła sposób zamocowania. Generuje również najmniej oporów aerodynamicznych i hałasu;
·         montaż za pomocą łap – sposób wygodny i szybki, zapewniający bezpieczną instalację często bez konieczności używania narzędzi. W zależności od jakości wykonania bagażnika może jednak generować dodatkowe wstrząsy i hałas przy wyższych (80> km/h) prędkościach;
·         montaż za pomocą obejmy typu U –sposób mocowania obecny w najtańszych bagażnikach, najmniej bezpieczny (może się obluzować podczas większego wstrząsu, np. przy wjechaniu w dziurę) i generujący zarazem najwięcej hałasu i drgań. Często producenci umożliwiają zakup adapterów przystosowujących box do montażu w rowku T.

Zapraszamy do zobaczenia naszego kanału na Youtube: Boxy dachowe

Ranking boxów dachowych 2018

Poniżej prezentujemy ranking boxów dachowych. Obejmuje on nowe modele dostępne w 2018 porównywane pod kątem pojemności, ogólnej wygody użytkowania, wytrzymałości i jakości wykonania oraz stosunku ceny do jakości. Porównywane bagażniki to: szwedzkie THULE Dynamic 800 i THULE Motion XT XL, polski Taurus Xtreme 400 oraz importowane Inter-Pack Stella 480 wraz z Inter-Pack Skugga w wersjach M i L. Zapraszamy do lektury!

Pojemność i ładowność boxów

W tej kategorii zwycięzcą zdecydowanie jest box THULE Motion XT XL. Podawana przez producenta pojemność wynosi aż 500 l! Ładowność to zaś standardowe w tej klasie 75 kg. Okupione to zostało jednak sporą masą własną, która wynosi 23,5 kg. Nie jest to jednak dużo, zważywszy na przestronny kształt kufra o tak dużej pojemności. Wysoki prawie na pół metra (44 cm), bagażnik THULE Motion XT XL pozwoli na bezproblemowy transport szerokich walizek.
Box dachowy Thule Motion XT XL White Glossy , cena 3 149zł

W tej kategorii nieźle wypadł również box dachowy Inter-Pack Stella 480 (440 l pojemności, 39 cm wysokości), jednak traci punkty ze względu na niewielką ładowność – ta wynosi jedynie 50 kg, plasując go w niższej klasie ładowności. 

Box dachowy Inter Pack Stella 480, cena: 819zł


Reszta kufrów oferuje pojemność w przedziale 350-400 l, przy czym na trzecim miejscu plasuje się bagażnik Taurus Xtreme 400 (poj. 400 l/wys. 34 cm/ład. 50 kg). 

Box dachowy Taurus Xtreme 400, cena: 899zł

Dziwić może niewielka pojemność bagażnika Inter-Pack Skugga M: chociaż nośność określona jest na poziomie 75 kg, w pudle mieści się jedynie 350 l. 

Box dachowy Inter Pack Skugga M, cena 3 199zł 

Najmniejszym bagażnikiem jest zaś THULE Dynamic 800: jedynie 320 litrów może zadziwiać, zwłaszcza przy dość dużej masie własnej (18 kg) tak małego kufra.
Thule Dynamic 800, cena: 2 699zł

Funkcjonalność i wygoda użytkowania boxów dachowych

W tej kategorii rywalizacja jest dosyć wyrównana. Oprócz bagażnika Taurus, wszystkie porównywane boxy posiadają system wygodnego dwustronnego otwierania.
Dwustronne otwieranie bagażnika Thule Dynamic 800

Najwyższej funkcjonalności można oczywiście oczekiwać od produktów THULE (i są to oczekiwania uzasadnione), ale trzeba przyznać, że importowane bagażniki Inter-Pack pod względem zastosowanych rozwiązań technicznych w niczym nie ustępują wyrobom szwedzkiego producenta. Standardem w każdym z nich jest również centralny zamek. Bagażniki THULE oraz Inter-Pack Skugga można otwierać jedną ręką. Kufry Thule charakteryzują się również przesuniętymi w stronę przodu mocowaniami, dzięki czemu dostęp do bagażnika samochodu nie stwarza problemu niezależnie od marki.

Zamek w boxie samochodowym Inter Pack Skugg M


Bagażniki z naszego testu wyposażone w systemy szybkiego montażu, ale trzeba przyznać, że montaż bagażników THULE jest najbardziej intuicyjny i solidny: zamontowanie skrzyni na dachu trwa ok. 10 minut i nie wymaga żadnych narzędzi.

Polecamy sprawdzić film na kanale Motoautko:W przypadku bagażników Taurus i Inter-Pack Stella może trochę przeszkadzać wykonanie systemu montażowego z najtańszego plastiku, ale jak na taki surowiec całość trzyma się na dachu całkiem pewnie – trzeba tylko unikać ostrych skrętów, bowiem pudło może się wtedy przesunąć. Taki montaż może jednak generować duży hałas przy wyższych prędkościach.

Wytrzymałość i jakość wykonania

Wszystkie prezentowane boxy są wykonane z wysokiej jakości tworzyw sztucznych, odpornych na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz uderzenia drobnych kamieni. Najlżejszy w zestawieniu bagażnik Taurus jest jednak zarazem bagażnikiem wykonanym z najcieńszego plastiku – w przypadku wypadku istnieje ryzyko pęknięcia materiału w części czołowej i wypadnięcia nart w stronę przodu samochodu. Z drugiej strony ciężkie bagażniki produkcji THULE są zarazem najbardziej solidnie wykonane, a ich użytkowanie, ze względu na solidny sposób mocowania, nie zwiększa wydatnie poziomów hałasu w aucie nawet podczas dość szybkiej jazdy.

Cena a jakość

Boxy dachowe w tym rankingu podzielić można na dwie grupy: konstrukcje budżetowe oraz premium. Do pierwszej z nich zaliczymy Taurusa Xtreme 400 oraz Inter-Pack Stella, kosztujące poniżej 1000 zł, ale gwarantujące o wiele niższą jakość wykonania. Z drugiej strony stoją konstrukcję premium: tradycyjnie wytrzymałe bagażniki THULE i zaskakująco porządnie wykonana skrzynia od Inter-Packa. W przypadku droższych bagażników obsługa jest o wiele wygodniejsza, wytrzymałość wyższa, a komfort użytkowania również pozostaje bez zarzutu. Za te zalety przyjdzie nam jednak zapłacić więcej. Pewną rekompensatą wysokiej ceny będzie jednak lepsza aerodynamika obciążonego pojazdu: zazwyczaj skrzynie z topowych linii projektowane są tak, by w jak największym stopniu zmniejszyć powstające podczas jazdy opory powietrza. Potrafią one bowiem podnieść spalanie nawet o 2-3 l/100 km.

Jakiej firmy box dachowy kupić?

Jeśli kufra zamierzamy używać nie za często, jedynie na krótkie wypady na niewielkie odległości, wtedy tani bagażnik na dach wystarczy w zupełności. Jeżeli jednak planujemy wypad na dalekie odległości, na pewno docenimy zalety droższych bagażników. Zarówno solidna jakość wykonania, jak też prostota montażu w połączeniu z solidnością i precyzją będą miały nieoceniony wpływ na komfort podróży: hałasy we wnętrzu samochodu generowane będą na znikomych poziomach, a bezpieczeństwo transportu wydatnie wpłynie na ocalenie bagaży przed uszkodzeniem, ponieważ mamy pewność, że box w trakcie nawet dynamicznej jazdy nie otworzy się, a mocowania pozostaną sztywne przez cały czas.

Polecamy boxy dachowe następujących producentów:


https://www.motoautko.pl/firm-pol-1308137284-AGURI.htmlhttps://www.motoautko.pl/firm-pol-1308137279-AMOS-BIS.html
https://www.motoautko.pl/firm-pol-1308137282-THULE.htmlhttps://www.motoautko.pl/firm-pol-1465996093-Inter-Pack.html

Gdzie kupić box dachowy?

Bagażniki na dach można kupować u stacjonarnych dystrybutorów. Przed kupnem jesteśmy w stanie dokładnie obejrzeć sprzęt i przeanalizować wszystkie za i przeciw. Często jednak tradycyjne sklepy posiadają z jednej strony o wiele mniejszą ofertę sprzętu, z drugiej zaś niedostępne są u nich atrakcyjne promocje. Z tego powodu powinniśmy również skreślić produkty dostępne bezpośrednio w sklepach producentów – zazwyczaj koszt nabycia bagażnika w tego typu placówce jest kilkukrotnie wyższy. Można również skorzystać z usług wypożyczalni skrzyń dachowych, ale często zdarza się, że oferowane do wypożyczenia egzemplarze są maksymalnie wyeksploatowane.
Optymalnym wyjściem będzie zatem kupno boxu dachowego przez Internet w sklepach oferujących pełną gamę produktów wyposażenia samochodu. Sprzedaż on-line zapewnia z jednej strony wysokie bezpieczeństwo sprzedaży, z drugiej zaś o wiele bardziej konkurencyjne ceny. Warto rozejrzeć się za pozesonowymi promocjami bagażników dachowych, podczas których rabaty mogą zmniejszyć ostateczną cenę nawet o kilkaset złotych. Wybór należy zatem do nas.

Szeroką ofertę wysokiej jakości bagażników samochodowych znajdziesz w sklepie
https://www.motoautko.pl/
Zapraszamy też do sklepów stacjonarnych:
ulica Grochowska 172 i Modlińska 237 w Warszawie: