10 gadżetów dla rowerzystów

Gadżety dla rowerzystów

Gdy pogoda jest coraz bardziej sprzyjająca rowerowym podróżom, warto prześledzić najnowsze trendy w branży kolarskiej i zastanowić się, czy jest gadżet na rower, który może nam się jeszcze przydać.
Rynek oferuje wiele ciekawych rozwiązań, które nie tylko podniosą bezpieczeństwo jazdy, ale i uprzyjemnią podróż. Przedstawiamy więc ranking 10 prawdopodobnie niezbędnych gadżetów, które zdecydowanie poprawią jakość wycieczki.

1. Torebka doczepiana do siodełka

Wybierając się w krótką podróż warto zaopatrzyć się w małą, nieuciążliwą sakiewkę przyczepianą do siodełka. Jest niedroga i kompaktowa. Ta prosta konstrukcja jest w stanie zapewnić łatwy dostęp do potrzebnych rzeczy. Nie trzeba się także o nie niepotrzebnie martwić – zamykana na suwak błyskawiczny skutecznie chroni przechowywaną zawartość. Nie jest to także jednorazowy i mocowany na stałe gadżet na rower. Elastyczny uchwyt torebki można w łatwy sposób dopasować do innego roweru.
Cena: około 30 zł 
Na zdjęciu: B'TWIN Comp Bike Saddle Bag


Torebka do roweru
torebka na siodełko B'TWIN Comp Bike Saddle Bag

2. Uchwyt na rzepy do butelki/bidonu

Mocowany na rzepy uchwyt jest rozwiązaniem, które w żaden sposób nie ograniczy wielkości przewożonego napoju. Czy to będzie woda, czy kawa w drodze do pracy – nie trzeba się martwić, czy będziemy w stanie je przewieźć. Dodatkowo, zastosowany materiał jest antypoślizgowy. Elastyczność takiego mocowania gwarantuje pewność, że zakupionych w czasie wycieczki napojów nie trzeba będzie wyrzucać lub upychać do plecaka (bez względu na pojemność i rozmiar butelki).
Cena: około 40 zł
Na zdjęciu: Free Parable Design Monkii Cage


Uchwyt na rzepy do bidonu
uchwyt na butelkę Free Parable Design Monkii Cage


3. Funkcjonalna torba na siodełko

Wygodniejsza niż plecak i mocowana za pomocą specjalnego haka pod siodełkiem. Otwierana w systemie „roll-top” gwarantuje zabezpieczenie pojemności dostosowanej do przewożonych rzeczy – można ją zwijać, gdy bagaż jest mały, i odwrotnie. Ten gadżet na rower żaden sposób nie narusza komfortu jazdy. Ważną cechą jest także jej wodoodporność, bez względu na pogodę zawartość zawsze pozostanie sucha. Na rynku oferowanych jest wiele rozmiarów, od 4 do nawet 15 litrów. 
Cena: około 300 zł
Na zdjęciu: Bridge Street Saddlebag


Funkcjonalna torba na siodełko
torba na siodełko Bridge Street Saddlebag

4. LEDowe rękawiczki

W trosce o bezpieczeństwo na drodze, zwłaszcza w nocy, zaprojektowane zostały praktyczne rękawiczki LEDowe. Ich funkcyjność opiera się na technologii, która w czasie skrętu sygnalizuje ten manewr sygnałem świetlnym. Diody są aktywowane, gdy palec wskazujący rowerzysty złączy się z kciukiem w odpowiednim miejscu. Rękawiczki zasilane są małymi bateriami, co nie wpływa jednak na komfort jazdy. Cały system zasilający ukryty jest pod wodoszczelnym materiałem, a jego żywotność wynosi nawet do 6 miesięcy. To przydatny gadżet na rower – nie tylko dla rowerzystów, ale i dla innych ludzi uprawiających sport. 
Cena: około 250 zł
Na zdjęciu: rękawiczki Zackees


Rękawiczki z LED
rękawiczki Zackees

5. Bezprzewodowy komputer monitorujący

Urządzenie znane głównie z rowerów stacjonarnych coraz częściej można zobaczyć u tradycyjnych pasjonatów dwóch kółek. Ten bezprzewodowy i lekki gadżet monitoruje puls, przejechany dystans oraz prędkość. Polecany szczególnie dla ludzi, którzy chcą usprawnić swoje wyniki sportowe.
Cena: około 100 zł
Na zdjęciu: CatEye Strada Slim


Komputer do roweru
komputer monitorujący CatEye Strada Slim

6. Odblaskowa kamizelka

Uniwersalny gadżet dla osób uprawiających sport (nie tylko na rowerze). Jest lekka, dopasowana do ciała i przepuszczająca powietrze. Zwiększa widoczność w nocy, we mgle i w miejscach, gdzie jest ona mocno ograniczona, co znacznie wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Często wyposażona jest w dodatkowe kieszenie na klucz lub dokumenty. 
Cena: od 50 do 100 zł
Na zdjęciu:  Kamizelka RoadrunnerKamizleka z odblaskami
Kamizelka Roadrunner
 

7. Uchwyt do smartfona

Gdy standardowy komputer monitorujący nie posiada zaawansowanych funkcji, a wszystko czego potrzebujemy znajdziemy w smartfonie – rozwiązaniem idealnym jest uchwyt rowerowy na urządzenie mobilne. Zaprojektowany w taki sposób, by nie szkodząc telefonowi, stabilnie można było przymocować go do ramy kierownicy. Regulowana szerokość pozwoli dopasować każdy rodzaj urządzenia do uchwytu, bez względu na to czy jest to standardowy telefon, czy duży smartfon.
Rodzaj pokonywanej trasy także nie ma znaczenia, problem pojawia się tylko wtedy, gdy warunki atmosferyczne stają się niekorzystne. 
Cena: około 26 zł
Na zdjęciu:  uchwyt rowerowy eXtreme R:2


Uchwyt na smartfon
uchwyt rowerowy eXtreme R:2
 

8. Latarka frontowa

Nowoczesna i działająca w kilku trybach dostosowanych do widoczności. Zapewnia odpowiednie światło w dzień i w nocy, zapamiętuje także ostatni tryb wybrany przez rowerzystę. Może być montowana nie tylko na kierownicy, ale i na kasku. Dobrym rozwiązaniem jest możliwość ładowania jej poprzez kabel USB. 
Cena: 200 zł
Na zdjęciu:  CatEye Volt 300


Latarka na rower
latarka CatEye Volt 300

9. Zestaw narzędzi

Kompaktowa torebka z zestawem podstawowych narzędzi do naprawy roweru. Niewielki rozmiar pozwoli umieścić ją w każdym podręcznym bagażu. Szczególnie przydatna przy dłuższych trasach.
Cena: około 300 zł
Na zdjęciu: narzędzia Lezyne Port-a-Shop


Narzędzia rowerowe
narzędzia Lezyne Port-a-Shop
 

10. Składana torba na strój do pracy

Gdy praca wymaga bardziej formalnego stroju, a jesteśmy miłośnikami ekologicznej podróży rowerem, warto zaopatrzyć się w funkcjonalną torbę na ciuchy. Potem wystarczą już tylko trzy proste kroki – spakować, zasunąć i zamontować na rowerze. Ciuchy nie będą pogniecione, a jednocześnie zabezpieczone przed deszczem. 
Cena: około 500 zł
Na zdjęciu: torba Henty Wingman Torba na strój roboczy
torba Henty Wingman

W rankingu nie ujęliśmy jeszcze wielu gadżetów na rower, być może powstanie kolejna taka lista. Rozwiązań jest dużo więcej, warto polecić także takie dodatki jak:
- nowoczesna nawigacja rowerowa (sygnalizująca skręty kolorami)
- ocieplające rękawiczki na zimę (komfortowe w czasie jazdy)
- bezprzewodowy głośnik na bluetooth (montowany w miejscu bidonu)
- czujnik ICEdot (dzięki kontroli prędkości czy przyspieszenia pozwala wykryć, czy rowerzyście przydarzył się wypadek).
- system antykradzieżowy (montowany w niewidocznym miejscu, namierza lokalizację roweru)