Bagażniki dachowe – normalny dach


Opisaliśmy już, jak dobrać bagażnik do swojego auta i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie. Zapraszamy więc na część drugą z naszej serii wpisów poświęconej bagażnikom. Postaramy się przybliżyć montaż belek na normalnym dachu samochodu.

Dach normalny (inaczej standardowy) używany jest jako określenie dachu samochodu nie posiadającego ani relingów ani punktów montażowych. Jak więc zamontować na nim belki bazowe? Wbrew pozorom, nie jest to takie trudne. Producenci bagażników bazowych oferują rozwiązanie, w którym wcale nie musimy wykręcać dziur w karoserii samochodów. Obecnie na rynku istnieje duży wybór modeli i rodzajów bagażnika. Warto pamiętać, aby bagażnik, który zakupimy, był dedykowany do naszego auta.


Po wyborze belek warto zwrócić uwagę na zestaw dopasowujący. W zależności od producenta stosowane są różne technologie. Zestaw dopasowujący może składać się z:
* Stopy połączonej z łapami
* Stopy i oddzielnie łapy
* Kitów
(W drugim i trzecim przypadku istnieje możliwość zamontowania tego samego bagażnika w innych samochodach po wcześniejszym zakupie odpowiedniego zestawu dopasowującego)

Montaż bagażnika na ten rodzaj dachu polega na mocowaniu łap bagażnika do krawędzi dachu samochodu. Stopa powinna być tak wyprofilowana, aby pasowała do linii dachowej.


Przed rozpoczęciem montażu warto zapoznać się z instrukcją dołączoną do bagażnika. Ułatwi to nam montaż i pozwoli uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Montaż bagażnika w 7 krokach
Po wyjęciu bagażnika z pudełka postępuj zgodnie z przygotowanymi przez nas wskazówkami:


Należy mieć na uwadze to, że każdy producent stara się zapewnić jak najwyższa jakość swoim produktom. Dlatego też w niektórych przypadkach produkowane zostały stopy dedykowane specjalne na przód i tył samochodu.
- Stopa przednia prawa
- Stopa przednia lewa
- Stopa tylna prawa
- Stopa tylna lewa

Przykładowe bagażniki montowane do samochodów o standardowym dachu:
- Amos-Bis Koala
- Amos-Bis Dromader
- Cruz AT/ST
- Cruz AIRO


Posiadaczy aut, których dach posiada punkty montażowe, zapraszamy za tydzień. Spróbujemy podpowiedzieć, jak w łatwy sposób zamontować bagażnik nie tracąc przy tym dobrej energii.