Rowerem nad Zegrze!

Trasa rowerowa nad Zalewem Zegrzyńskim i okolice.
Tym razem przedstawiamy przyjemną, łatwą i trochę krótszą trasę, która prowadzi nad Zalew Zegrzyński oraz po najbliższych okolicach.
Przeważają drogi gruntowe oraz nieruchliwe ulice asfaltowe. Trasa prowadzi także ścieżkami bezpośrednio nad Zalewem, dzięki czemu mamy okazję podziwiać widoki nad Zegrzem.
Długość trasy: ok 60 km
Czas pokonania trasy: ok 5h
https://goo.gl/maps/65svJ

Start trasy:
Rondo im. Jana Pawła II w Nieporęcie
- Trasę rowerową rozpoczynamy od ronda w Nieporęcie, gdzie ewentualnie można zaparkować samochód, jeżeli w ten sposób dotarliśmy na miejsce. Następnie kierujemy się drogą Zegrzyńską (631), która prowadzi nas bezpośrednio nad Zalewem. Niestety ta część trasy jest dosyć ruchliwa.
- Na rondzie skręcamy w prawo – ulica Warszawska (61) w stronę Zegrza Południowego. Do jazdy możemy wykorzystać chodnik lub prowadzący wzdłuż asfalt. Warto zatrzymać się na chwilę nad Zalewem gdzie możemy podziwiać naprawdę ładne widoki.


- Przejeżdżamy mostem Narew i kierujemy się w dalszym ciągu ulicą Warszawską. Miejscem wartym zobaczenia jest Fort Zegrze.

Ciekawe miejsce na trasie:
Pałac Krasińskich (Zegrzyński) - historia Pałacu Zegrzyńskiego sięga pierwszej połowy XIX w. Neorenesansowy obiekt wraz towarzyszącym mu folwarkiem wzniósł właściciel Zegrza hrabia Stanisław Kostka Aleksy Kazimierz Krasiński (1811-1849). Krasińscy byli właścicielami dóbr Zegrze od połowy XVII w. Obecnie od września 2009 znajduje się tam Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Pałac jest udostępniany turystom, ale ciężko się do niego dostać.


Fort Zegrze – należał to zewnętrznych umocnień twierdzy Modlin. Chociaż nie został uznany jako zabytek, jest traktowany jako budowla ochronna.


- Następnie przed wiaduktem skręcamy w prawo w ulicę Akacjową, która później zamienia się w Konwaliową a następnie Dworkową. Na końcu ulicy Dworkowej skręcamy w prawo w ulicę Szaniawskiego, którą dojeżdżamy bezpośrednio nad Narew.

Ciekawe miejsce na trasie:
Pałac Radziwiłłów w Jadwisinie - zespół pałacowo-parkowy w Jadwisinie pochodzi z końca XIX wieku, otoczony jest 100ha rezerwatem przyrody. Stanowi on pozostałość puszczy serockiej. Został odtworzony z zachowaniem części o charakterze barokowym.


Ruiny dworku Szaniawskiego - ruiny dworku i zabudowań gospodarczych rodziny Szaniawskich. Dworek wzniesiony w 1838 roku, został zakupiony przez rodzinę Szaniawskich w II połowie XIX wieku. Tworzył w nim dramatopisarz i prozaik – Jerzy Szaniawski.


- Dalsza część trasy prowadzi wzdłuż wody, co zdecydowanie uprzyjemnia wycieczkę.

- Ulica Szaniawska zamienia się w ulicę Rybaki, następnie w Radzymińską (miejscowość Serock). Dojeżdżając do skrzyżowania skręcamy w prawo w ulicę Pułtuską i jedziemy nią prosto, aż do ronda.

Ciekawe miejsce na trasie:
Kościół św Anny w Serocku – ul. Farny 7
Kościół późnogotycki, murowany, jednonawowy ze sklepieniem gwiaździstym. Wpisany do rejestru zabytków w 1961 roku. Wewnątrz kościoła pozostało oryginalne barokowe wyposażenie. Jego osobliwością jest to że podłoga znajduje się poniżej poziomu otoczenia co czyni go ciekawym obiektem architektonicznym.
- Na rondzie skręcamy w prawo i przejeżdżamy mostem przez rzekę Narew. Następnie w Łachach skręcamy w lewo (ulica Mazowiecka) i kierujemy się prosto, aż do ulicy Łąkowej (później Sosnowej), gdzie skręcamy w prawo.

- W miejscu gdzie ulica Sosnowa zamienia się w Grunwaldzką skręcamy w lewo w ulicę Tusińską. W lesie skręcamy w lewo w Zatorską. Droga prowadzi nas dłuższy czas przy lesie.

- Zaraz za skrzyżowaniem w lesie ulicy Zatorskiej i drogi gruntowej biegnącej z lewej strony, skręcamy w las w prawo. Droga dłuższy czas biegnie prosto, później lekko skręcając w lewo, prowadząc nas w głąb lasu.

- Po wyjechaniu z lasu na skrzyżowaniu dróg wybieramy tą idącą prosto – ulica Pastwiskowa, którą jedziemy prosto, mijając Hutę Podgórną i dojeżdżając do skrzyżowania z drogą 62.

- Na skrzyżowaniu w dalszym ciągu kierujemy się prosto drogą prowadzącą przez las – ulica Leśna (później Paproci). Dojeżdżamy nią, aż na brzeg rzeki Bug.


- Następnie skręcamy w prawo i jedziemy wzdłuż rzeki – ulica Sosnowa, później Nadbużańska. Dojeżdżamy do miejscowości Kania Nowa, gdzie skręcamy w prawo w ulicę Serocką, którą jedziemy prosto, aż do skrzyżowania z drogą numer 62.

- Skręcamy w lewo i kierujemy się na most rozpoczynając drogę powrotną. Droga powrotna prowadzi nas już takimi samymi drogami, aż do miejsca rozpoczęcia trasy – Nieporętu.