Bagażniki dachowe - informacje ogólne


Jak prawidłowo dobrać bagażnik do swojego auta? Na co zwrócić uwagę i co warto wiedzieć przy jego zakupie? W związku z tego typu licznymi pytaniami, przygotowaliśmy serię wpisów na ten temat. Cykl został podzielony na cztery rozdziały.Bagażniki dachowe są z powodzeniem produkowane i sprzedawane w Polsce od kilkunastu lat zarówno dla samochodów osobowych i dostawczych. Powstały one z myślą o zwiększeniu przestrzeni ładunkowej samochodu. Umożliwiają bezpieczny transport wielu przedmiotów, które nie mieszczą się we wnętrzu samochodu. Firmy zajmujące się ich produkcją prześcigają się z w tworzeniu idealnego bagażnika, który zaspokoi potrzeby najbardziej wymagających klientów.

Bagażniki najczęściej sprzedawane są w komplecie, co umożliwia nam jego montaż bezpośrednio po zakupie.

Na zestaw składają się:
- Belki stalowe / aluminiowe – ilość zależy od modelu samochodu
- Kity - ilość zależy od liczby belek
- Głowice – nie w każdym modelu
- Zamki – w zestawie lub opcjonalnie do dokupienia
- Narzędzia do montażu
- Instrukcja montażu

1) Belki bazowe stanowią podstawę do przewożenia różnego rodzaju akcesoriów. Szeroki asortyment bagażników bazowych umożliwia dobór belek do:
- Nośności – niezależnie od materiałów w samochodach osobowych wynosi 50-70 kg, w dostawczych 90 kg
- Estetyki – materiał (stal, aluminium)
- Wielofunkcyjności – dopasowanie do wielu aut (dotyczy bagażników montowanych do relingów dachowych)

Zastosowanie belek bazowych
Coraz więcej osób przekonuje się do zakupu bagażnika dachowego do samochodu osobowego, gdyż umożliwia przewóz wielu akcesoriów, takich jak:
- uchwyty rowerowe
- boxy
- narty
- desek snowboardowych
- deski windsurfingowe
- kajaki i wiosła
- maszty

Samochody dostawcze wyposażone w bagażnik dachowy pozwalają na przewożenie dodatkowych elementów, np.:
- przedmiotów gabarytowych
- drabiny
- rur

Belki obecnie produkowane są z dwóch materiałów:
* stal
* aluminium

Belki stalowe charakteryzują się:
- Prostokątnym profilem
- Pokryciem z tworzywa sztucznego
- Większym współczynnikiem wytwarzania hałasu
- Zazwyczaj czarnym kolorem

Belki aluminiowe dzielimy na:
1) Aluminiowe klasyczne
- lekka konstrukcja
- możliwość montażu na wsuwki
- elegancki wygląd – najczęściej kolor srebrny
- łatwy montaż


2) Aluminiowe aerodynamiczne
- od klasycznych różnią się kształtem, co wpływa na poziom wytwarzania hałasu
- posiadają opływową formę przypominającą skrzydło samolotu
- droższe od klasycznych

Belki aluminiowe najczęściej są sprzedawane w kolorze srebrnym, ale warto zaznaczyć, iż niektórzy producenci, np polska firma Aguri oferuje aerodynamiczne belki aluminiowe w kolorze czarnym.Zarówno belki stalowe, jak i aluminiowe występują w przedziale długości:
105-190 cm

2) Głowice – elementy łączące belkę z kitem. Występują tylko w nielicznych modelach bagażnika.


3) Kit – element pozwalający dopasować bagażnik do danego modelu samochodu. Umożliwia montaż belki do samochodów posiadających:
- normalny dach
- punkty montażowe
- reling
- reling zintegrowany


Przedział cenowy bagażników jest szeroki. Cena zależy od jakości zastosowanych materiałów, wytrzymałości, zawartości zamków w zestawie, od firmy oraz w niektórych przypadkach także od koloru.

Poniżej przedstawiamy orientacyjny zakres cen:
Bagażnik stalowy – 80 – 300 zł
Bagażnik aluminiowy – 250 - 500 zł
Bagażnik aluminiowy aerodynamiczny – 300 – 1000 zł

Przy wyborze bagażnika należy pamiętać o prostej zasadzie – jakość i wytrzymałość wzrasta razem z ceną. W związku z tym, im lepiej wykonany bagażnik - jego cena jest wyższa. Jeśli zależy nam na solidnym wyrobie, który posłuży nam na wiele lat, powinniśmy zainwestować w droższy produkt. W przypadku, kiedy rzadko będziemy wykorzystywać bagażnik do transportu, bądź potrzebujemy go do jednorazowego przewozu, można zwrócić uwagę na asortyment z niższej półki cenowej.

Sprzedażą i produkcją bagażników bazowych zajmuje się wielu producentów zarówno w Polsce, jak i za granicą. Dzięki szerokiej gamie produktów bez problemu możemy dostosować własne możliwości finansowe do prezentowanych ofert.


Jak widać, obecny rynek bagażników proponuje nam szeroki wybór produktów. Przeciętny człowiek gubi się w gąszczu ofert. Niedoświadczony klient może przypadkowo niewłaściwie dobrać bagażnik do swoich potrzeb. Nie wspominając o trudnościach z montażem całej instalacji.
W drugiej części cyklu poruszymy temat bagażników dachowych montowanych na normalny dach. Jeśli jesteś posiadaczem samochodu osobowego lub dostawczego z normalnym dachem polecamy obserwować nasz blog.
Seria wpisów będzie pojawiać co tydzień w czwartki na blogu przez kolejne cztery tygodnie. Spróbujemy Wam pomóc w dokonaniu poprawnego wyboru i przybliżyć skomplikowany świat bagażników. Warto nas śledzić, aby nie dać oszukać się sprzedawcom nastawionym na zysk.