Bagażniki na 4 rowery montowane na hak – ranking najlepszych

Bagażniki na 4 rowery montowane na hak

Bagażniki rowerowe na hak zyskują coraz większą popularność. To dlatego, że mają najmniejszy wpływ na sposób prowadzenia się auta oraz zwiększenie spalania paliwa. Dzięki platformie rowerowej na hak, miejscu na dachu możesz przeznaczyć np. na box dachowy. Chcesz wiedzieć, jak wybrać najlepsze rozwiązanie z najlepszych? Zobacz nasz ranking i zdecyduj się na bagażnik, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania.

Normy, o które nie musisz się martwić

Niektóre rozwiązania stosowane w poszczególnych modelach bagażników rowerowych na hak stały się absolutną normą lub nawet są wymagane przepisami prawnymi. Dlatego ich punktowanie przy poszczególnych modelach mija się z celem. Zobacz, jakie funkcje powinny znaleźć się w każdym praktycznym i dopuszczonym do użytku w ruchu drogowym bagażniku rowerowym na hak. Dodajmy, że każdy z pięciu topowych bagażników, które zamieściliśmy w naszym rankingu, znajdziesz w sklepie Motoautko.pl.
  • Tablica świetlna – bez niej nie wyjedziesz na drogę. Platformy rowerowe na hak zasłaniają tylne światła oraz tablicę rejestracyjną, dlatego muszą być wyposażone we wszystkie wymagana przepisami tylnymi światłami samochodowymi oraz miejscem na dodatkową, trzecią tablicę rejestracyjną.
  • Funkcja odchyłu – każdy ceniący siebie oraz swojego klienta producent wyposaża swoją platformę w funkcję, która pozwala odchylić platformę do tyłu, tak byś bez żadnych problemów mógł otworzyć klapę bagażnika i dostać się do środka.
  • Zamki zabezpieczające przed kradzieżą – każda platforma dobrego producenta posiada zamki, które zapobiegają kradzieży całej platformy, jak i rowerów z osobna.

Czym różnią się platformy?

W kwestii montażu, bezpieczeństwa czy ergonomii większość bagażników na hak cechuje się podobną specyfikacją. Ich funkcjonalność zaczyna znacząco różnić się dopiero przy ładowności i możliwości przewozu rowerów. Twój wybór będzie zatem z pewnością zależał od tego, na jakim rowerze jeździsz, bowiem stabilna pozycja jednośladu w bagażniku to kluczowy element jego bezpiecznego transportu.
W tym wypadku ważna jest ilość miejsca pomiędzy płozami – im jest go więcej, tym większe i masywniejsze rowery przewieziesz na platformie. Uchwyty i elementy mocujące również mają swój zakres, w którym mieszczą się np. kształt i szerokość ramy lub szerokość opon, jakie są w stanie zmieścić się w mocowaniach. Druga niezwykle istotna kwestia to ładowność. Większe rowery, a szczególnie rowery elektryczne, potrafią ważyć nawet kilkanaście kilogramów, stąd niezwykle istotna jest ładowność platformy.

Inter Pack Quattro

Największą zaletą tego bagażnika jest jego cena, bowiem kosztuje on 1 199 zł. W kwestii stabilności i pewności mocowania do haku nie ustępuje pozostałym. Jego stalowa konstrukcja powoduje, że własnej masie wynoszącej 22 kg, platforma ma ładowność równą 60 kg. Przeznaczona jest do przewozu standardowych rowerów crossowych, górskich lub szosowych.
Platformę można złożyć, dzięki czemu jest łatwiejsza w przechowywaniu i przewożeniu w czasie, gdy nie jest używana.
Inter Pack Quattro Platforma na hak do przewozu 4 rowerów
Inter Pack Quattro Platforma na hak do przewozu 4 rowerów

Amos Giro 4

Amos Giro 4 to bagażnik na hak polskiej produkcji, którego ogromną zaletą również jest cena, która podobnie jak w przypadku bagażnika Inter Pack Quattro wynosi 1 199 zł. Jego konstrukcja jest aluminiowo-stalowa, przez co masa platformy jest mniejsza, a ładowność pozostaje na poziomie 60 kg.
AMOS GIRO 4 Platforma rowerowa na hak
AMOS GIRO 4 Platforma rowerowa na hak

Thule VeloCompact 926

Jest to bagażnik, który służy do przewożenia trzech jednośladów, jednak opcja zamontowania dodatkowego adaptera umożliwia zamontowania czwartego roweru. Ładowność platformy wraz z adapterem pozwala na przewożenie cięższych rowerów, z których każdy może ważyć nawet 25 kg. Odstępy między rowerami są zwiększone do 19 cm, dzięki czemu mieszczą się w nich masywniejsze rowery. Dowolność w przewozie rowerów ułatwiają również rozsuwane płozy, które umożliwiają zamontowanie rowerów o bardzo zróżnicowanym rozstawie osi kół.
Thule VeloCompact 926 13 pin
Thule VeloCompact 926 13 pin + adapter Bagażnik rowerowy na hak 4 rowery

Thule XT 3

Podobnie jak Velocompact 926 także ten model jest bagażnikiem służącym do transportu trzech rowerów z możliwością zamontowania adaptera na czwarty jednoślad. Ładowność poszczególnych stanowisk na rowery jest jeszcze bardziej zwiększona, bowiem wynosi 30 kg. Uchwyty mocujące koła są w stanie zmieścić opony o szerokości 4,7 cala, co umożliwia przewożenie fatbike’ów.
Thule VeloSpace XT 3 13 pin
Thule VeloSpace XT 3 13 pin + adapter Bagażnik rowerowy na hak 4 rowery

Peruzzo Como 4

Ten bagażnik włoskiego producenta posiada cechy bardzo zbliżone do platform Amos Giro 4 oraz Inter Pack Quattro. Łatwo złożyć, a całkowita ładowność wynosi 60 kg. Również kusząca może okazać się cena, czyli 1 699 zł.
Peruzzo COMO 4 Odchylany bagażnik na hak 4 rowery
Peruzzo COMO 4 Odchylany bagażnik na hak 4 rowery

Porównaj cechy różnych bagażników i wybierz swój ulubiony

CechaInter pack QuattroAmos Giro 4Peruzzo Como 4Thule VeloCompact 926Thule Velospace XT 3
Ilość rowerów4443+13+1
Ładowność60 kg60 kg60 kgKażdy rower 25 kgKażdy rower 30 kg
Średnica ramy25 – 80 mm25 – 80 mm22 – 80 mm22 – 80 mm22 – 80 mm
Poszerzona przestrzeń między roweramiNieNieNieTakTak
Rozsuwane płozyNieNieNieTakTak
MateriałStalStal + AluminiumStalAluminiumAluminium
Rodzaj wtyczki7 pin7 pin13 pin13 pin13 pin
MocowanieZa koła i ramyZa koła i ramyZa koła i ramyZa koła i ramyZa koła i ramy
Cena1 199 zł1 199 zł1 699 zł2 799 zł3 488 zł