8 prostych sposobów na odświeżenie samochodu na wiosnę

8 sposobów na odświeżanie

Jeżeli zabieramy się za sprzątanie samochodu w domowych warunkach - najlepiej zacząć od środka. Do zrobienia mamy odkurzanie, pielęgnację deski oraz sprawdzenie tapicerki.

Odświeżanie samochodów

1. Wyrzuć śmieci

Musimy pamiętać, aby przed rozpoczęciem sprzątania samochodu dokładnie opróżnić auto ze wszystkich niepotrzebnych rzeczy. Masz wszędzie poupychane chusteczki, paragony, kubki po kawie? Spokojnie, nie jesteś jedyny. Jednak nigdy, ale to NIGDY nie przekładaj ich do bagażnika! Bagażnik jest tak samo częścią użytkową, nie zapomnij o nim w trakcie porządków. Wyrzuć śmieci, a narzędzia i inne akcesoria uporządkuj, najlepiej spakuj do pudełka lub specjalnej torby, która nie będzie przesuwać się i otwierać w bagażniku.
 
O ile wytrzepanie dywaników rzadko umyka naszej uwadze, o tyle wyczyszczenie popielniczki – nawet jeśli nie palisz – jest często pomijane. Wrzucamy tam papierki, drobne śmieci czy gumy do żucia, a potem po prostu o nich zapominamy.


Kompleksowe sprzątanie samochodu

2. Odkurzanie

Odkurzyć możemy oczywiście zwykłym domowym odkurzaczem, jednak jeśli mamy miejsce i warunki, a lubimy mieć porządek w aucie, warto jest rozejrzeć się za odkurzaczem samochodowym. Ze względu na swoją budowę może znacznie ułatwić nam pracę, a nawet pomóc w utrzymaniu czystości np. w garażu.

Do wyboru mamy tańsze odkurzacze samochodowe z elastycznym wężem i zestawem końcówek, a także sprzęty o większej mocy, wyposażone w filtry lub z możliwością czyszczenia na mokro.
 

3. Deska rozdzielcza

Najbardziej rozpowszechnionym sposobem na wyczyszczenie kokpitu z kurzu i zabrudzeń jest użycie sprayu i wypolerowanie miękką ściereczką. Poza tym, warto mieć w samochodzie paczkę chusteczek do szybkiego czyszczenia zabrudzeń i pielęgnacji samochodu. Sprawdzą się nawet zwykłe nawilżane chusteczki, jednak na każdej stacji kupimy specjalistyczne produkty nasączone środkiem do czyszczenia kokpitu, szyb, a nawet skóry.
 

4. Tapicerka

Po odkurzeniu tapicerki kompleksowe sprzątanie samochodu zakłada przyjrzenie się też jej czystości. W zależności od materiału zmienia się sposób pielęgnacji ta.
  • Skórzana
Wbrew pozorom łatwiejsza w utrzymaniu jest skóra – trudniej się brudzi, a do jej czyszczenia możemy używać zwykłej wilgotnej szmatki. Raz na jakiś czas, a tym bardziej po sezonie zimowym warto jednak zaopatrzyć się w specjalistyczne kosmetyki samochodowe do pielęgnacji skór. Należy zwrócić uwagę na to, aby środek czyszczący był delikatny i dodatkowo miał właściwości pielęgnacyjne. Istotne jest także, aby były łatwe w użyciu, ładnie pachniały i nie zostawiały tłustej warstwy.
  • Materiałowa
Fotele materiałowe możemy oddać do profesjonalnego prania, jednak w domu wystarczy przeprać je środkiem do dywanów lub użyć specjalistycznego preparatu do tapicerki. Musimy pamiętać aby pozwolić fotelom wyschnąć, aby uniknąć wilgoci w samochodzie.
Płyny do tapicerki samochodowej skórzanej i z materiału
Środki do czyszczenia tapicerki samochodowej5. Zadbaj o szyby

Stan czystości szyb w zasadniczy sposób wpływa na bezpieczeństwo jazdy samochodem. Poza dobrym płynem do spryskiwaczy, ważne są też środki do czyszczenia szyb. Na rynku jest dostępnych wiele preparatów do polerowania szyb - pasty, mleczka, pianki. W większości przypadków wystarczy odpowiedni spray.
 
Ważne jest, aby środek do czyszczenia szyb:
- był bezpieczny dla lakieru
- nie zostawiał smug
- posiadał składniki zapobiegające osadzaniu się pary wodnej we wnętrzu pojazdu
- usuwał tłuste naloty od dymu papierosowego
- zabezpieczał przed ponownym osadzaniem się brudu.

Płyn do czyszczenia szyb samochodowych
Płyn do czyszczenia szyb

6. Mycie i wosk

Po dokładnym wysprzątaniu wnętrza możemy w końcu zabrać się do mycia samochodu. Jeśli robimy to często we własnym zakresie, zastanówmy się nad zakupem myjki ciśnieniowej. Na rynku mamy szeroki wybór modeli. Tego typu zakup musimy sobie dokładnie przekalkulować – jeśli nie jesteśmy fanami pracy fizycznej, często bardziej opłaca się karnet na myjnię automatyczną.
 

Do domowego mycia musimy wybrać odpowiedni środek do karoserii. Z szerokiej gamy produktów dostępnych na rynku, powinniśmy zwrócić uwagę na preparaty, które:
- doskonale czyszczą
- są bezpieczne dla różnych typów lakieru
- nie pozostawiają smug i zacieków
- są wydajne
- zawierają wosku lub inny środek nabłyszczający
- tworzą powłokę ochronną

Jeśli lubimy przeglądać się w masce swojego auta musimy jednak zaopatrzyć się w wosk do wcierania – działa on nie tylko wizualnie, ale spowalnia przyczepianie się brudu czy soli drogowej do karoserii.

Woski do pielęgnacji lakieru samochodowego
Wosk do pielęgnacji karoserii samochodu

7. Polerowanie

Dobrym rozwiązaniem jest też elektryczna polerka do lakieru – jest to proste i bezpieczne urządzenie, dostosowane do użytku domowego, a czasem dające spektakularne efekty.

Polerki można używać przed lub po wosku – w zależności od tego, w jaką końcówkę wyposażone jest nasze urządzenie. Posiadając odpowiednią nakładkę możemy taką polerką także nakładać wosk.
 

8. Zapach

Po całym dniu spędzonym na czyszczeniu naszego samochodu, chcemy jak najdłużej cieszyć się tym stanem. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielką w tym rolę odgrywa zapach. Zaopatrzmy się w odświeżacz powietrza do samochodu o delikatnym i przyjemnym aromacie. Na rynku znajdziemy szeroką gamę produktów – każdy znajdzie odpowiednią dla siebie formę i zapach.
Mycie szyby przy pielęgnacji samochodu
Pielęgnacja samochodu