Jeżeli zabieramy się za sprzątanie samochodu w domowych warunkach - najlepiej zacząć od środka. Do zrobienia mamy odkurzanie, pielęgnację deski oraz sprawdzenie tapicerki.
1. Wyrzuć śmieci
Musimy pamiętać, aby przed rozpoczęciem sprzątania samochodu dokładnie opróżnić auto ze wszystkich niepotrzebnych rzeczy. Masz wszędzie poupychane chusteczki, paragony, kubki po kawie? Spokojnie, nie jesteś jedyny. Jednak nigdy, ale to NIGDY nie przekładaj ich do bagażnika! Bagażnik jest tak samo częścią użytkową, nie zapomnij o nim w trakcie porządków. Wyrzuć śmieci, a narzędzia i inne akcesoria uporządkuj, najlepiej spakuj do pudełka lub specjalnej torby, która nie będzie przesuwać się i otwierać w bagażniku.
O ile wytrzepanie dywaników rzadko umyka naszej uwadze, o tyle wyczyszczenie popielniczki – nawet jeśli nie palisz – jest często pomijane. Wrzucamy tam papierki, drobne śmieci czy gumy do żucia, a potem po prostu o nich zapominamy.
2. Odkurzanie
Odkurzyć możemy oczywiście zwykłym domowym odkurzaczem, jednak jeśli mamy miejsce i warunki, a lubimy mieć porządek w aucie, warto jest rozejrzeć się za odkurzaczem samochodowym. Ze względu na swoją budowę może znacznie ułatwić nam pracę, a nawet pomóc w utrzymaniu czystości np. w garażu.
Do wyboru mamy tańsze odkurzacze samochodowe z elastycznym wężem i zestawem końcówek, a także sprzęty o większej mocy, wyposażone w filtry lub z możliwością czyszczenia na mokro.
Najbardziej rozpowszechnionym sposobem na wyczyszczenie kokpitu z kurzu i zabrudzeń jest użycie sprayu i wypolerowanie miękką ściereczką. Poza tym, warto mieć w samochodzie paczkę chusteczek do szybkiego czyszczenia zabrudzeń i pielęgnacji samochodu. Sprawdzą się nawet zwykłe nawilżane chusteczki, jednak na każdej stacji kupimy specjalistyczne produkty nasączone środkiem do czyszczenia kokpitu, szyb, a nawet skóry.
Po odkurzeniu tapicerki kompleksowe sprzątanie samochodu zakłada przyjrzenie się też jej czystości. W zależności od materiału zmienia się sposób pielęgnacji ta.
Stan czystości szyb w zasadniczy sposób wpływa na bezpieczeństwo jazdy samochodem. Poza dobrym płynem do spryskiwaczy, ważne są też środki do czyszczenia szyb. Na rynku jest dostępnych wiele preparatów do polerowania szyb - pasty, mleczka, pianki. W większości przypadków wystarczy odpowiedni spray. Do wyboru mamy tańsze odkurzacze samochodowe z elastycznym wężem i zestawem końcówek, a także sprzęty o większej mocy, wyposażone w filtry lub z możliwością czyszczenia na mokro.
3. Deska rozdzielcza
4. Tapicerka
- Skórzana
- Materiałowa
Środki do czyszczenia tapicerki samochodowej |
5. Zadbaj o szyby
Ważne jest, aby środek do czyszczenia szyb:
- był bezpieczny dla lakieru
- nie zostawiał smug
- posiadał składniki zapobiegające osadzaniu się pary wodnej we wnętrzu pojazdu
- usuwał tłuste naloty od dymu papierosowego
- zabezpieczał przed ponownym osadzaniem się brudu.
Płyn do czyszczenia szyb |
6. Mycie i wosk
Do domowego mycia musimy wybrać odpowiedni środek do karoserii. Z szerokiej gamy produktów dostępnych na rynku, powinniśmy zwrócić uwagę na preparaty, które:
- doskonale czyszczą
- są bezpieczne dla różnych typów lakieru
- nie pozostawiają smug i zacieków
- są wydajne
- zawierają wosku lub inny środek nabłyszczający
- tworzą powłokę ochronną
Jeśli lubimy przeglądać się w masce swojego auta musimy jednak zaopatrzyć się w wosk do wcierania – działa on nie tylko wizualnie, ale spowalnia przyczepianie się brudu czy soli drogowej do karoserii.
Wosk do pielęgnacji karoserii samochodu |
7. Polerowanie
Polerki można używać przed lub po wosku – w zależności od tego, w jaką końcówkę wyposażone jest nasze urządzenie. Posiadając odpowiednią nakładkę możemy taką polerką także nakładać wosk.
8. Zapach
Pielęgnacja samochodu |