Przegląd uchwytów rowerowych

Przegląd uchwytów rowerowych

Wyjeżdżając na weekend za miasto, nie musimy rezygnować z zabrania ze sobą rowerów. Jeśli prześledzimy rynek, znajdziemy wiele rozwiązań dopasowanych do naszych umiejętności manualnych, doświadczenia za kierownicą oraz zasobności portfela.
W przypadku uchwytów cena naprawdę idzie w parze z jakością. Zakup warto dokładnie przekalkulować - wyższa cena i sprawdzony producent są gwarancją, że nie zgubimy rowerów na pierwszym zakręcie. 

 Przewóz rowerów
Miejsce montażu
Bagażniki rowerowe można mocować na dachu, na tylnej klapie, na kole zapasowym (w terenówkach i SUV-ach) oraz na haku.
Łatwość montażu
Niektóre bagażniki zamontuje nawet drobna kobieta (szczególnie na hak lub klapę). Inne wymagają większego nakładu sił lub umiejętności technicznych. Ważne jest też, czy sprostamy montażowi samych rowerów (podniesieniu ich na dach i stabilnemu zamocowaniu).
Materiał
Bagażniki najczęściej wykonuje się ze stopów stalowych lub aluminiowych. Różnią się one przede wszystkim wagą – a co za tym idzie inaczej obciążają samochód
Trwałość i gwarancja
Najtańsze oferowane na rynku uchwyty mogą okazać się jednorazowym zakupem. Warto zwrócić uwagę, jaką gwarancję oferuje producent. U niektórych solidnych marek może być to nawet 5 lat!
Poziom hałasu
Wszystkie wystające poza obrys samochodu elementy stwarzają opór powietrza, a tym samym wytwarzają zauważalny szum i hałas w trakcie jazdy. Przy długich podróżach potrafi to być naprawdę uciążliwe...
Liczba przewożonych rowerów
Producenci zawsze określają, ile rowerów możesz przewieźć na danym bagażniku. Zwykle ładowność jest podawana w kilogramach – jest to od 15 do 60kg. Często podawana też jest liczba rowerów – wtedy każdy jest liczony jako 15kg. Najbardziej pojemne są platformy na hak holowniczy.

Producenci
Szeroka gama producentów uchwytów rowerowych pozwala dostosować własne możliwości finansowe i wymagania do dostępnej oferty. Nie tylko zagraniczni producenci (Fabbri, Thule, Peruzzo), ale i polscy (Amos), mogą pochwalić się produktami wysokiej jakości. 

Rowery i uchwyty na nie

Dla ułatwienia - zamieszczamy poniżej wybór cieszących się największą popularnością uchwytów w zależności od sposobu montażu.
(kliknij zdjęcia, aby powiększyć)


Uchwyty na dach
Przed zakupem uchwytu rowerowego na dach niezbędny jest bagażnik samochodowy.
W zależności od samochodu wyróżniamy cztery typy mocowania:
- normalny dach
- punkty montażowe
- na reling
- na reling zintegrowany
Rowerowe uchwyty na dach 
Ocena:
bezpieczeństwo użytkowania: 6/10
funkcjolnalność: 4/10
łatwość montażu uchwytu: 8/10
cena: 50 – 1000zł


http://imageshack.com/a/img540/1221/ZYtZX1.png
Uchwyty na klapę
Bagażniki rowerowe na klapę samochodu mają wielu zwolenników ze względu na łatwość montażu. Łatwiej też przymocować rowery, gdyż nie trzeba ich wysoko podnosić. Rowery na takich uchwytach mocuje się za ramę, więc trzeba zwrócić uwagę czy potrzebny będzie adapter do damek. W tym przypadku odpadają samochody z nadwoziem sedan.
Musimy tez sprawdzić czy nie są zasłonięte światła i tablica rejestracyjna.
Choć wystające części roweru powodują duży hałas, to wbrew pozorom samochód zachowuje wiekszą stabilność. Jedną z największych wad bagażników na klapę jest to, że bardzo niszczą samochód – łatwo uszkodzić lakier a nawet szybę zarówno przy montażu, jak i w trakcie użytkowania. 
 
Ocena:
bezpieczeństwo użytkowania: 7/10
funkcjolnalność: 8/10
łatwość montażu: 9/10
cena: 100 - 1500zł


Uchwyty na koło zapasowe
Jeśli posiadamy samochód terenowy lub SUV-a z kołem zapasowym na tylnej klapie, możemy kupić łatwy w montażu uchwyt na koło. Jego pojemność nie jest duża – przewiezie maksymalnie 2-3 rowery.


Ocena:
bezpieczeństwo użytkowania: 8/10
funkcjolnalność: 9/10
łatwość montażu: 8/10
cena: 250-1000zł

 
Uchwyty na hak
Montaż tego typu uchwytu nie jest czasochłonny, a ryzyko porysowania samochodu jest już dużo mniejsze. Niektóre modele posiadają system odchylania, co pozwala otwierać klapę bagażnika bez demontażu rowerów. W większości przypadków tablica rejestracyjna i światła sa zasłonięte, wiec należy rozważyć zakup uchwytu z wbudowanym systemem oświetleniowym lub adaptera.
Wyróżniamy bagażniki:
- nożycowe (wieszak, widełki)
- platformy
Ocena:
bezpieczeństwo użytkowania: 9/10 (platformy) 5/10 (nożycowy)
funkcjolnalność: 9/10 (platformy) 7/10 (nożycowy)
łatwość montażu: 9/10
cena: 400 - 4000zł za platformę, 100 - 500zł za nożycowy


 
Podsumowanie:
Szeroka oferta dostępnych na rynku uchwytów rowerowych pozwoli zaspokoić każde potrzeby, bez względu na to, jaki samochód posiadasz. Zawsze jednak warto kierować się rozsądkiem i przed zakupem odpowiedzieć na kilka ważnych pytań, które pozwolą długo i bezstresowo używać bagażnika.
Ile rowerów będziesz przewoził? Jeśli 2-3, wystarczy ci lekki uchwyt na dach, jesli więcej, potrzebujesz solidnej platformy na hak, która przewiezie 4 rowery.
W jak dalekie podróże zabierasz jednoślady? Dalekie trasy także najlepiej pokonuje platforma.
Jaki samochód posiadasz? Kombi z relingami, SUV-a z kołem zapasowym, czy sedana z hakiem holowniczym? Bagażnik rozsądnie dopasowany do nadwozia pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych niespodzianek. Jak często zabierasz w podróż rowery? Jeśli staje się to rodzinną tradycją, nawet nie oglądaj tanich modeli, ponieważ w efekcie wydasz na nie więcej, niż jeśli zaopatrzysz się w solidną konstrukcję sprawdzonej firmy, która posłuży wiele sezonów.

Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem bagażnika rowerowego - skorzystaj z naszej oferty. 
Sklep internetowy 
Sklep Allegro

Posiadamy również dwa sklepy stacjonarne w Warszawie.

Życzymy udanej majówki na świeżym powietrzu!