Zabierał bogatym... Recenzja urządzeń firmy Yanosik

O aplikacji Yanosik zrobiło się głośno jakieś dwa lata temu. Nie ma się co dziwić – to pierwszy w pełni polski system, który działa na zasadzie społeczności kierowców ostrzegających się nawzajem. Poprzez komunikaty głosowe i graficzne ostrzega o kontrolach drogowych, wypadkach i innych utrudnieniach.

Jednak ilu z nas wie, że pierwszym produktem od Yanosika nie była aplikacja, ale urządzenia do montowania w samochodzie? Bardzo niewielu. A warto, bo urządzenia są proste i praktyczne, oferują także bardzo zróżnicowane funkcje.Yanosik R – prostota i funkcjonalność


Yanosik R jest najstarszym produktem z serii. Jego popularność jest nadal bardzo wysoka, właśnie za sprawą bardzo prostego - dla niektórych może nawet topornego - interfejsu.

Urządzenie wygląda jak mały pilot – ma duże czytelne przyciski do zgłaszania zdarzeń na drodze, ustawienia głośności, powtórzenia komunikatu i odwołania zdarzenia. Działa tylko poprzez informacje głosowe, co jest jego zaletą i wadą w jednym. Nie absorbuje naszego wzroku, przez co bardziej skupiamy się na drodze, jednak łatwiej przez to przegapić jakieś zdarzenie.

Dodatkową funkcją Yanosika R – choć niereklamowaną zbyt szeroko przez firmę – jest możliwość śledzenia pojazdu przez aplikację na stronie internetowej. Zapytacie - jak to? Ktoś może dokładnie śledzić przebieg i czas mojej trasy?! Nie oszukujmy się, większość samochodów służbowych jest już wyposażona w lokalizatory GPS, a w firmach transportowych jest to wręcz konieczność. Uważam więc, że małe urządzenie ułatwiające pracę zarówno kierowcy, jak i jego pracodawcy nie wydaje się złym pomysłem. 
Yanosik GT – młodszy, nowocześniejszy brat


Yanosik GT to nieco ulepszona i unowocześniona wersja Yanosika R. Jest nieco mniejszy i posiada ładniejszą obudowę, jednak jest już wyposażony w czytelny 2,4'' wyświetlacz pokazujący zakomunikowane utrudnienia. Było to możliwe dzięki zmniejszeniu liczby przycisków, co usprawniło i ułatwiło obsługę. Dla uspokojenia posiadaczy – ta wersja nie posiada już funkcji trackingu pojazdów. 
Yanosik DVR – wielofunkcyjny asystent kierowcy


Najnowszym modelem wyprodukowanym na początku 2015 roku jest Yanosik DVR. Znacznie różni się od poprzednich urządzeń, przede wszystkim swoją formą i posiadanymi funkcjami.

Asystent kierowcy przypomina swoim wyglądem smartfony popularnych firm. Posiada 6"  dotykowy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości 960x540 pikseli.

Poza standardową aplikacją Yanosika, możemy używać go jako w pełni funkcjonalnej nawigacji. Posiada wgrane profesjonalne mapy oraz system Smart Traffic. Ułatwia tez podróżowanie poprzez moduł MSS zapewniający wsparcie na autostradach.

Yanosik DVR ma wbudowaną kamerę 5Mpix, która działa jako rejestrator drogowy. Ma też system Auto Crash Recorder, który automatycznie włącza nagrywanie na wbudowaną pamięć 8GB w momencie nagłego hamowania lub zderzenia.
Czy warto?

Zalety urządzeń od firmy Yanosik:

- w pełni legalny antyradar

- praktyczny i darmowy system ostrzegania opierający sie na zgłoszeniach od społeczności kierowców

- prosta i intuicyjna obsługa

- możliwość wyboru wersji urządzenia dostosowanej do naszych potrzeb

- usprawnienie kontroli nad samochodami flotowymiWady:

- zgłoszenia pochodzą tylko od użytkowników systemu – przy małym natężeniu ruchu lub na mniej uczęszczanych trasach może wystąpić problem z aktualnością

- urządzenia pobierają dane z sieci GSM – musisz być w zasięgu

- musisz ponieść koszt abonamentu za przesył danych – w zależności od urządzenia jest to 99- 198 zł ZA ROK

- system działa tylko na terenie Polski