Aktywny weekend: rowerem dookoła Kampinosu!

 
Trasa rowerowa dookoła Kampinosu.
Jest to trasa nienależąca do najtrudniejszych i prowadzi dookoła Puszczy Kampinoskiej.
Przeważają przyjazne rowerzyście drogi asfaltowe oraz ubite drogi gruntowe. Czasami możemy napotkać na mniej ubity piasek, po którym jeździ się trochę ciężej. Część trasy prowadzi także przez dosyć ruchliwe szosy.

Start trasy:
Warszawa Bemowo - Skrzyżowanie ulicy Górczewskiej i Lazurowej
- Trasę rowerową rozpoczynamy od skrzyżowania, następnie kierujemy się przedłużeniem ulicy w stronę Żelazowej Woli. Ulica zamienia się później w ulicę Warszawską, a dalej w szosę 580.
- Przejeżdżamy kolejno przez miejscowości Babice, Leszko, Kampinos oraz Łazy. W miejscowości Kampinos warto odwiedzić znajdujący się tam zabytkowy kościół.
Ciekawe miejsce na trasie:
 
- Przejeżdżając przez Wolę Pasikońską należy skręcić w prawo w przyjemną do jazdy na rowerze lokalną, asfaltową drogę, którą będziemy jechać około 3 km. Na rozwidleniu dróg, zaraz po kończącym się tam asfalcie skręcamy w prawo (droga gruntowa).
- Po drodze mijamy zabudowania miejscowości Mokasa, Kirsztejnowa oraz Wólka Smolana. Drogą asfaltową dojeżdżamy do skrzyżowania z szosą 578 (chwilę wcześniej mijamy przejazd kolejki wąskotorowej). Przejeżdżamy przez skrzyżowanie i wybieramy asfaltową drogę prowadzącą do Brochowa. W tej miejscowości warto zwrócić uwagę na mało znany zabytkowy kościół.
Ciekawe miejsce na trasie:
Renesansowy kościół pw. św. św. Rocha i Jana Chrzciciela zbudowany w XVI wieku. Twórcą kościoła był Jan Baptysta Wenecjanin. W 1806 w kościele tym ślub wzięli rodzice Fryderyka Chopina, który również tutaj był chrzczony. Zbudowany z czerwonej cegły kościół w Brochowie należy do najcenniejszych zabytków polskiej architektury sakralnej o charakterze obronnym.  

- Następnie kierujemy się asfaltową drogą w stronę Janówka. Dojeżdżając do skrzyżowania z szosą 578 wybieramy skręt w lewo.
- Przejeżdżamy przez Tułowice, następnie przez Wilcze Tułowskie, gdzie skręcamy w prawo (droga asfaltowa).

- Mijamy Miszory, za którymi główna droga prowadzi w prawo. Wybieramy idącą prostą żwirówkę prowadzącą do Famułek Królewskich, na końcu których znajduje się węzeł szlaków przy rezerwacie "Krzywa Góra". Kierujemy się żółtymi znakami w stronę Piasków Królewskich i Nowin. Przejeżdżamy przez Polesie, Wilków, Leoncin oraz Grochale dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą 576.
Ciekawe miejsce na trasie:
   

- Skręcamy w prawo i po niecałym 0,5 km ponownie w prawo (przyjemna lokalna asfaltowa droga przez las). Droga prowadzi do szosy 579, gdzie skręcamy w lewo.
- Szosą jedziemy około 2 km, następnie skręcamy w prawo w asfaltową drogę, która prowadzi nas do skrzyżowania na granicy miejscowości Jesionka, Małocice i Augustówek.
- Kierujemy się zielonymi znakami szlaku rowerowego (mijając Łosią Wólkę, Adamówek i Kaliszki), które prowadzą nas najpierw szutrową, a następnie asfaltową drogą. Do Palmirskiej Drogi docieramy już ładną leśną ścieżką.
- Do cmentarza wojennego w Palmirach dojeżdżamy już asfaltem, który później zmienia się na drogę brukowaną.
Ciekawe miejsce na trasie:
Cmentarz wojenny w Palmirach - miejsce pamięci narodowej z grobami przeszło 2 tysięcy Polaków, zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, w okresie od 1939-1943 
 
- Następnie kierujemy się niebieskim szlakiem do Truskawia prowadzącą z Pociechy (szutrowa droga leśna). Szosą przez Izabelin i Laski wracamy do Warszawy.
- Aby wrócić na Bemowo, w Mościskach skręcamy w prawo w ulicę Estrady.
Koniec trasy:
Warszawa Bemowo
Trasa rowerowa nie należy do najtrudniejszych, ale z powodu swojej długości (120 km) nie jest polecana początkującym rowerzystom. Należy przygotować się na nieubite drogi, ale wynagrodzą nam to piękne widoki oraz warte odwiedzenia zabytki.