Dywaniki samochodowe - idealna pora na wymianę!

Dywaniki samochodowe

Dywaniki samochodowe to produkty, które warto wymienić co najmniej dwa razy w roku. Są one produkowane z różnych materiałów, dlatego przy wyborze odpowiednich warto dowiedzieć się, jakie właściwości ma guma czy welur.

Dywaniki gumowe

Guma
Dywaniki z mieszanek gumowych są produkowane z różnych materiałów. Poprzez swoją fakturę, szczególnie podwyższone burty po bokach, idealnie nadają się na zimę i jesień. Zbierają wodę wnoszoną do samochodu na butach, pozwalają utrzymać czystość i zapobiec zawilgotnieniu wnętrza auta. Można je używać cały rok.
Ich jedynym mankamentem może być ślizganie się po podłodze, co może przeszkadzać kierowcy. Wielu producentów niweluje tę wadę poprzez zastosowanie na spodniej stronie specjalnych stoperów, gumowych wypustek czy haczyków.
Producenci oferują dywaniki uniwersalne oraz miarowe, dokładnie dopasowane do podłogi naszego samochodu. Możemy nabyć także zestaw dobrany kolorystycznie do wnętrza, w kolorze beżowym lub szarym, a także klasyczne czarne.
Wiele dostępnych na rynku produktów jest produkcji chińskiej, jednak mamy także świetnych europejskich producentów, m.in. polską firmę Rezaw-Plast, Raigumi czy też czeski Gumarny Zubri.

Dywaniki welurowe

Welur
Według większości kierowców dywaniki welurowe wyglądają lepiej we wnętrzu auta. Wbrew pozorom są dosyć łatwe w utrzymaniu czystości, pod warunkiem, że ich nie przemoczymy.
Kompletnie nie nadają się na zimę – niedosuszone mogą nie tylko wydzielać nieprzyjemny zapach, ale też być przyczyną wilgoci w samochodzie i parowania szyb. W lecie nie odbijają ciepła, co może znacznie podnieść komfort prowadzenia auta.
W przypadku dywaników welurowych bardziej widać różnicę w jakości materiału. Produkty importowane ze wschodu są cieńsze, szybciej się wycierają i tym samym posłużą nam krócej.
Warto zaznaczyć, iż na naszym rynku znajduje się również wiele polskich firm produkujących dywaniki, np. F.H. Krystynka.

Trudno stwierdzić, który typ dywaników lepiej spełnia swoją funkcję. Producenci stosują bardzo różne jakościowo materiały, a to one najbardziej wpływają na wytrzymałość. Dłużej posłużą nam gumowe (użytkowane cały rok), jednak decyduje o tym w znacznej mierze wilgoć i jej oddziaływanie na welur. Warto wyposażyć się w dwie miarowe pary i używać ich wymiennie w zależności od pory roku czy warunków pogodowych, aby bardziej komfortowo czuć się w swoim aucie.