Pokrowce samochodowe – część pierwsza – rodzaje oraz ich ogólna charakterystyka

rodzaje pokrowców samochodowych

Pokrowce samochodowe chronią tapicerkę oraz fotele naszego samochodu przed zabrudzeniami, zwiększają także estetykę wnętrza auta. Sprawiają, że podróż staje się przyjemniejsza dzięki zastosowaniu wysokogatunkowych materiałów. Pokrowce zdecydowanie łatwiej wyczyścić, na przykład piorąc je w pralce (nie wymagają specjalistycznych urządzeń, jak w przypadku ubrudzonej tapicerki). Dzielą się na klika rodzajów, a każdy z nich ma inne właściwości.

Rodzaje pokrowców samochodowych:

Pokrowce dzielą się na 5 rodzajów:
- uniwersalne
- półwymiarowe
- szyte na miarę
- maty na siedzenia
- koszulki na siedzenia
Poszczególne rodzaje różnią się od siebie głównie ceną, starannością wykonania, przeznaczeniem oraz gwarancją producenta. Przed zakupem warto zapoznać się z ofertą dostępną na rynku.
Pokrowce uniwersalne są projektowane w taki sposób, aby były jak najlepiej dopasowane do kształtu foteli samochodów. Niektóre z nich posiadają suwaki (zamki błyskawiczne), które wszyte są obustronnie w oparciu oraz siedzisku tylnej kanapy. Sprawiają, że dany pokrowiec można dopasować do różnych konfiguracji foteli samochodowych.
Pokrowce samochodowe uniwersalne
Pokrowce uniwersalne
Zalety:
- niższa cena
- wystarczająco dobre dopasowanie foteli
- umożliwia wykorzystanie pokrowców do wielu modeli aut
- część z nich posiada wycięcia na zagłówki
- niektóre są wyposażone w suwaki
- duży wybór kolorów i wzorów
- wiele z nich posiada certyfikaty bezpieczeństwa AIRBAG
- możliwość zakupu pokrowca „od ręki”
Wady:
- dopasowanie do foteli nie jest idealne
- rzadko pasują do aut w wersji trzydrzwiowej
- nie każdy model posiada wycięcia na zagłówki
- nie wszystkie są wyposażone w zamki błyskawiczne
Cena kompletu: 100-230 zł
Pokrowce miarowe to droższa wersja pokrowców samochodowych. Każdy zestaw szyty jest na miarę, dzięki czemu są idealnie dopasowane do foteli danego samochodu. Dodatkową opcją jest możliwość wyhaftowania przez producenta dowolnie wybranego przez nas napisu, logo czy grafiki. Samodzielnie możemy również dobrać na przykład kolor nici, dodatkowe pikowania czy ewentualne podszycie pokrowców grubą gąbką.
pokrowce samochodowe miarowe
Pokrowce miarowe
Zalety:
- są idealnie dopasowane do oryginalnych foteli auta
- można samemu dostosować wygląd pokrowców do naszych oczekiwań (wybór haftu, napisu, itd)
- posiadają certyfikaty bezpieczeństwa AIRBAG
Wady:
- wyższa cena
- mniejsza dostępność
- mniejszy wybór kolorów i wzorów
- dłuższy czas oczekiwania na produkt
Cena kompletu: 120-500 zł
Niektórzy producenci zdecydowali się na produkcję pokrowców półwymiarowych jak np. firma Kegel-Błażusiak. Tego typu artykuły wychodzą naprzeciw oczekiwaniom Klientów, którzy chcą lepiej dopasowane produkty, lecz nie tak drogie jak szyte na miarę. Wersja uniwersalna została podzielona na kilka rozmiarów, aby dokładniej dobrać pokrowce. Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którym nie zależy na idealnym dostosowaniu do foteli, ale nie chcą ryzykować z pokrowcami uniwersalnymi.
Maty na siedzenia, zwiększające komfort jazdy, posiadają specjalne wytłoczenia oraz zgrubienia. Umożliwiają idealne dopasowanie produktu do ciała. Maty są uniwersalne – pasują do większości siedzeń. Takie pokrowce sprawdzają się zwłaszcza podczas dalekich podróży zapewniając poczucie komfortu.
mata grzewcza na siedzenie samochodu
Mata grzewcza
Na rynku dostępne są maty z dodatkowymi opcjami: magnetyczne (posiadają specjalne magnesy poprawiające komfort oraz działające regenerująco) oraz grzewcze (zasilane z gniazda 12V, posiadają wbudowany termostat, który chroni przed przegrzaniem).
Cena za sztukę: 20-90 zł
Koszulki na siedzenia to najtańsza wersja pokrowców samochodowych. Koszulki cechuje duża uniwersalność – pasują do praktycznie każdego fotela samochodu. Część z nich jest dostosowana do foteli z bocznymi poduszkami powietrznymi.
Cena komplet: 20-70 zł
Część pokrowców samochodowych wyposażona została w specjalny szew przeznaczony do foteli z poduszkami AirBag. Szew jest niewidoczny od zewnątrz, a podczas wypadku i konieczności wystrzału poduszki nie opóźnia jej reakcji.
koszulki na siedzenia samochodu
Koszulki na siedzenia
Materiały, z których zazwyczaj wykonane są pokrowce, to:
- poliester
- eko-skóra
- skóra
- welur
- alkantara
- łączone materiały (np. alkantara+skóra)
Podczas zakupu warto zwrócić uwagę nie tylko na materiał, z jakiego zostały wykonane pokrowce, ale również na jakość wykonania. Dodatkowo istotnym elementem jest posiadanie przez producenta pokrowców odpowiednich certyfikatów bezpieczeństwa. Jednym z najważniejszych jest certyfikat bezpieczeństwa wydawany przez PIMOT (Przemysłowy Instytut Motoryzacji).


certyfikat bezpieczeństwa "b"

oferta motoautko - pokrowce samochodowe


Wszystkie produkty znajdziesz w naszym sklepie: www.motoautko.pl w kategorii Pokrowce.
W kolejnej części naszego cyklu o pokrowcach samochodowych poruszymy temat stosowanych materiałów w produkcji pokrowców samochodowych. Opiszemy ich główne wady i zalety oraz przedstawimy ciekawe propozycje producentów tego typu artykułów.