Bagażnik rowerowy na dach - opinie, montaż, modele

Bagażnik rowerowy na dach 2 x Thule FreeRide 532
Czy wiesz, jak wiele różnych sposobów przewożenia rowerów samochodem istnieje? Najpopularniejsze w asortymentach sklepów i wśród producentów są bagażniki i uchwyty montowane na dachu. Dowiedz się wszystkiego o ich zaletach, cenie i rodzajach.

Czym są uchwyty na rowery na dach?

Bagażnik na rowery na dach jest rodzajem uchwytu, który montuje się na dachu samochodu. Wybierając bagażniki rowerowe na dach, zyskujesz dodatkową przestrzeń w samochodzie, dzięki czemu wewnątrz pojazdu będą mogły zmieścić się dodatkowe bagaże, a podróż będzie wygodna i komfortowa. Uchwyt na rowery na dach jest bezpieczny, ma bardzo wiele zalet.

Jakie zalety posiadają bagażniki na rowery na dach?

Uchwyty na rowery montowane na dachu są nie tylko najpopularniejsze na rynku, ale przede wszystkim bardzo funkcjonalne. Najczęściej wykonane są z aluminium lub stali, które gwarantują lekkość i wytrzymałość. Ich cechą jest dużo niższa cena niż innych rodzajów uchwytów na rowery, takich jak bagażniki na klapę czy na hak. Do pozostałych zalet bagażników rowerowych na dach należą między innymi:
  • prosta, ergonomiczna oraz wytrzymała konstrukcja,
  • dostępność do prawie wszystkich modeli samochodów,
  • odporność na uszkodzenia mechaniczne,
  • łatwość montażu i demontażu,
  • możliwość zamknięcia niektórych modeli na zamek z kluczem, który chroni jednoślad przed kradzieżą,
  • stabilność w czasie podróży.

Jakie są rodzaje bagażników rowerowych na dach?

Wyróżnia się dwa rodzaje uchwytów na rowery na dach – te, które łapią rower za ramę oraz takie, w których należy odkręcić przednie koło, a rower zamontować bezpośrednio za widelec. Oba typy nie zasłaniają rejestracji oraz tylnych świateł w czasie podróży.

Uchwyty łapiące rower za ramę

Są uniwersalne i bardzo proste w obsłudze. Ich wadą jest jednak to, że podczas złapania roweru za ramę mogą ją porysować i zniszczyć. Warto wybrać model z łapami z miękkich materiałów, które nie porysują lakieru na rowerze. Nie zaleca się przewożenia w ten sposób rowerów karbonowych, czyli takich, które zostały wykonane z włókna węglowego – karbon jest bowiem materiałem lżejszym od aluminium. Bagażnik rowerowy na dach z zamontowanym rowerem

Uchwyty z odkręcanym przednim kołem

Ten rodzaj uchwytu na dach samochodu przeznaczony jest między innymi do rowerów karbonowych oraz szosowych mających delikatną ramę. Rower bez przedniego koła ustawiamy na dachu i mocujemy za widelec. Tylne koło po spięciu dodatkowym paskiem znacznie zwiększy stabilność roweru.

Bagażnik rowerowy na dach – jak go zamontować?

Zanim zdecydujesz się na zakup bagażnika na rowery na dach, musisz mieć go do czego zamontować. Jeśli na dachu Twojego samochodu znajdują się relingi, czyli podłużne belki znajdujące się na krańcach dachu, to wystarczy dokupić aluminiowe poprzeczki, zamontować je na relingach, a następnie ustawić na dachu bagażnik rowerowy. W przypadku braku relingów do specjalnego miejsca do przymocowania chwytów (łap) mocujesz poprzeczki.

O czym jeszcze warto pamiętać, montując uchwyt rowerowy na dach?

Gdy przewozisz rowery na dachu, pojazd od razu staje się wyższy – pamiętaj o tym podczas planowania trasy przejazdu pod wiaduktami lub przy wjeżdżaniu na parking podziemny. Rowery na dachu auta zwiększają także opór powietrza, a co za tym idzie zwiększają zużycie paliwa. Wiedz również, że:
  • w trakcie jazdy należy zachować szczególną ostrożność,
  • odpowiednie ułożenie roweru na dachu wymaga siły, dużego wzrostu lub pomocy drugiej osoby.

Jak najlepiej ustawić rower na dachu?

W przypadku transportu większej liczby rowerów na dachu należy pamiętać o ich właściwym ustawieniu. Jeśli chcesz przewozić np. cztery jednoślady, powinieneś je ustawić naprzemiennie. Dzięki temu wykluczysz ewentualną możliwość zahaczenia o siebie kierownic. Ważne jest też obciążenie dachu. W tym przypadku nie zapomnij dodać do siebie wagę poszczególnych elementów, które przewozisz na dachu (rowerów oraz bagażnika), a także sprawdzić limit obciążenia dachu wskazanego przez producenta twojego modelu samochodu.

Ile kosztuje bagażnik rowerowy na dach?

Najprostsze stalowe uchwyty można kupić już od kilkudziesięciu złotych. Koszt dobrej jakości uchwytu aluminiowego to około 200 złotych. Ceny najdroższych modeli wahają się między 600 a 700 złotych do ponad 1000zł za zestawy uchwytów: