Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?


jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?
Chociaż na naszym blogu poruszamy głównie zagadnienia motoryzacyjne, to czasem warto wybrać się na nieco inne terytorium. Wciąż pozostajemy w temacie akcesoriów przeznaczonych do usprawniania jazdy, tym razem jednak mowa będzie o rowerach. W mieście stają się one bowiem równoprawnym środkiem transportu. Jak jednak zadbać o jego bezpieczeństwo?

Zagrożone dwa kółka


Użytkowanie roweru w mieście wystawia sprzęt na wiele prób. Oczywiście wypadki i inne uszkodzenia mechaniczne, którym sprzęt może być poddany, to tylko niektóre z nich. Rower w mieście jednak, jak nigdzie indziej, narażony jest na ataki nie tylko ze strony innych użytkowników dróg. Zagrożenie stwarzają również złodzieje, którzy ze względu na wysoką anonimowość, którą zapewnia miasto, otrzymują idealny teren łowiecki dla swoich aktywności. Dowiedz się, jak skutecznie zabezpieczyć swój rower przed kradzieżą!

Odpowiednie zapięcie – podstawowy poziom ochrony

Pierwszym i zarazem najbardziej podstawowym zabezpieczeniem, w jakie można wyposażyć swoje dwa kółka, jest odpowiednie zapięcie. Na wstępie odrzucamy wszelkie stalowe linki dostępne za niewielką cenę w marketach – ich odporność na przecięcie jest bowiem bardzo niska. W większości przypadków tego typu zabezpieczenia mogą zostać bowiem pokonane za pomocą zwykłych nożyc do cięcia drutu. Linki natomiast z powodzeniem można stosować jako zabezpieczenie dodatkowe, służące na przykład do zapięcia kół. Główne zabezpieczenie powinno jednak cechować się solidnością, która zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Odpowiednie będą zatem:
·         łańcuchy – mowa tutaj jednak nie o standardowych łańcuchach, jakie znaleźć można w sklepach budowlanych (choć w skrajnym przypadku mogą one również spełnić swoje zadanie). Na rynku dostępne są specjalistyczne łańcuchy przeznaczone do zabezpieczania rowerów, które wykonane są z wytrzymałej, hartowanej i co za tym idzie odpornej na przecięcie stali;
·         obejmy typu U-Lock – w odróżnieniu od łańcuchów cechują się o wiele niższą masą przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego komfortu użytkowania. Są przy tym równie skuteczne, co grube i ciężkie łańcuchy, a to ze względu na stosowanie równie odpornych stopów twardych metali;
·         obejmy składane – połączenie zalet U-Locka i łańcucha. Wygodne w użytkowaniu, a dodatkowo łatwe w transporcie, składane obejmy z hartowanej stali można bez problemu schować do plecaka czy nawet torebki. Ich wadą są jednak nitowane łączenia, które złodziej może przeciąć lub rozwiercić w krótkim czasie przy użyciu minimalnych środków.

Lokalizator GPS: propozycja dla wymagających

Jeśli już wyposażyliśmy nasz rower w odpowiednie zabezpieczenie mechaniczne, warto pomyśleć o dodatkowych sposobach ochrony przed kradzieżą. Doskonałym rozwiązaniem w tym przypadku jest inwestycja w lokalizator rowerowy.
Traker TK 305-100
Lokalizator rowerowy GPS Traker TK 305-100


 Urządzenia tego typu zapewniają możliwość dokładnego zlokalizowania zguby za pomocą łączności satelitarnej. 
Traker TK 305-100
lokalizator rowerowy


Umieszczony w dyskretnym miejscu (na przykład pod siodełkiem), GPS rowerowy zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa ze względu na długotrwały czas działania na baterii. Informacje o położeniu roweru są bowiem na bieżąco przesyłane na twój telefon lub tablet dzięki aplikacji mobilnej dostarczanej przez producenta. 
tracker tk 305

By zapewnić najlepsze właściwości użytkowe, należy wybrać w miarę możliwości dobrej jakości urządzenie.

Jak zainstalować tracker? Instrukcję znajdziecie poniżej:

instalacja lokalizatora rowerowego


Lokalizator GPS Tracker TK 305 dostępny jest w sklepie Motoautko.pl - Promocja 199zł! 


A może… ubezpieczenie roweru?

Ubezpieczenie samego roweru oferują jedynie wybrane towarzystwa ubezpieczeniowe. Chociaż samo w sobie trudno je uznać za środek zapobiegający kradzieżom, to jednak wartość polisy może pokryć przynajmniej część środków utraconych w przypadku kradzieży. Ubezpieczenie roweru największy sens ma oczywiście w przypadku drogich modeli, nierzadko składanych z uwzględnieniem indywidualnych preferencji klienta. Polisa jest jednak dobrym pomysłem wtedy, gdy często zmuszeni jesteśmy zostawiać rower w miejscu, z którego można go w łatwy sposób ukraść. Dodatkowo wybrane towarzystwa ubezpieczeniowe oferują również możliwość wykupu pakietu OC+NW, chroniącego wtedy, gdy zdarzy się nam niebezpieczny wypadek.