Bagażnik rowerowy na klapę bagażnika - kto powinien wybrać to rozwiązanie?


Planujesz zabrać ze sobą na wakacje rowery i szukasz optymalnego rozwiązania na ich transport. W tym tekście zajmiemy się opisem bagażników na tylną klapę, które należą do najpopularniejszych opcji transportu jednośladów. Dowiedz się, w jakich autach bagażnik na klapę sprawdzi się najlepiej i poznaj wszystkie zalety tego rozwiązania.

Kiedy bagażnik rowerowy na klapę to jedyne wyjście?

Równie często jak po bagażniki na rowery na klapę kierowcy decydują się na uchwyty dachowe lub platformy rowerowe na hak. Jednak te rozwiązania wymagają pewnych dodatkowych zastosowań, bez których montaż tych rodzajów bagażników jest niemożliwy.
  • Uchwyty dachowe montuje się na bagażnikach bazowych, które z kolei mocowane są do relingów na dachach pojazdów. Jeśli na dachu Twojego samochodu nie ma fabrycznych relingów, ich montaż może być nie tylko kosztowny, ale również mocno inwazyjny, bowiem wymaga wywiercenia otworów w dachu oraz ich odpowiedniego uszczelnienia. Dodatkowym wydatkiem jest zakup bagażnika bazowego.
  • Platformy rowerowe montowane na hak wymagają z kolei haka holowniczego, który również nie jest fabrycznie zamontowany w każdym pojeździe. Choć jego montaż nie jest tak inwazyjny jak uzupełnienie dachu w relingi, to wciąż stanowi dodatkowy wydatek w kwocie około 300 złotych.
Jeśli zatem Twoje auto nie posiada ani relingów, ani haka holowniczego, wówczas zakup bagażnika na rowery na tylną klapę może okazać się najtrafniejszym wyborem, który pochłonie najmniej pieniędzy oraz najmniej zaingeruje w samochód - sprawdź:
- THULE CLIPON HIGH 9105 Uchwyt rowerowy na klapę 2 rowery
- THULE BACKPAC 973 Uchwyt rowerowy na klapę na 2-4 rowery
- Fabbri Bici Ok Van 3 Bagażnik rowerowy na klapę na trzy rowery

Bagażniki na klapę – zalety rozwiązania

Każdy rodzaj bagażników samochodowych na rower w pewnych kwestiach góruje nad pozostałymi, a w innych im ustępuje. Dlatego wybór należy uzależnić od tego, jakim samochodem jeździmy oraz jakim dysponujemy budżetem. W związku z tym ocena, które rozwiązanie jest dla kogo najlepsze, pozostaje kwestią bardzo subiektywną. Jakie zalety posiadają bagażniki na tylną klapę?
  • Cena. Może okazać się, że wybór bagażnika na klapę okaże się najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, szczególnie wtedy, gdy w samochodzie nie ma relingów i bagażników dachowych oraz haka holowniczego. Rowerowe bagażniki na tylną kalpę na trzy rowery w sklepie Motoautko można kupić już za około 300 złotych. Jest to cena znacznie niższa niż za platformy rowerowe na hak, natomiast ceny dachowych uchwytów na jeden rower wahają się od kilkudziesięciu do ponad 200 złotych.
  • Wygoda załadunku rowerów. W przypadku tego rozwiązania rowerów nie trzeba podnosić wysoko jak ma to miejsce przy używaniu uchwytów na dach. W lepszych modelach, np. bagażnikach na klapę Thule, uchwyty trzymające jednoślad są zdejmowane, dzięki czemu załadunek staje się jeszcze wygodniejszy.
  • Widoczność tablicy rejestracyjnej i świateł. Bagażniki na klapę są podniesione wyżej niż platformy na hak. Dlatego dla kierowców jadących z tyłu Twoje światła oraz tablica rejestracyjna pozostają widoczne, w związku z czym nie musisz liczyć się z wydatkiem na dodatkową tablicę świetlną.
  • Duże możliwości transportu rowerów. W zależności od modelu na platformach można przewozić różne typy jednośladów. Należy oczywiście zwrócić uwagę na nośność oraz ogólną funkcjonalność produktu. Zaawansowane model, takie jak bagażniki rowerowe na klapę Thule, pozwalają przewozić zróżnicowane typy rowerów, nawet tych większych i masywniejszych. Zawdzięczają to takim cechom jak: rozsuwane szyny, wyjmowane uchwyty czy duże odstępy między rowerami.

Bagażniki na rower na tylną klapę – kto powinien wybrać coś innego?

Ten rodzaj bagażników rowerowych jest przeznaczony do wybranych typów nadwozia. Najlepiej sprawdza się przy większych samochodach, takich vany, minivany czy minibusy. Wybrane modele sprawdzą się również w niektórych hatchbackach oraz autach typu kombi. Ze względu na kształt nadwozia z użytkowania bagażników rowerowych na klapę muszą zrezygnować właściciele sedanów.

Sprawdź, czy bagażnik pasuje do Twojego auta

Bagażniki rowerowe na kalpę nie są produktami uniwersalnymi, dlatego przed zakupem należy upewnić się, że będzie on pasował do modelu samochodu, którym jeździsz.