Sprawdź procenty w promilach - przegląd alkomatów


Jeżeli jesteś po dobrej imprezie, weselu czy grillu u cioci, a nie wiesz czy możesz wsiąść za kółko - sprawdź swoje "procenty" w promilach. Przedstawiamy przegląd profesjonalnych urządzeń pomiarowych, dzięki którym zyskasz gwarancję bezpiecznej podróży na trzeźwo.

Zanim przybliżymy, czym są alkomaty - warto poruszyć na początku kilka istotnych kwestii. Stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu w granicach od 0,1 mg do 0,2 mg w 1 dm³ to stan „po użyciu alkoholu” (ustawa z dnia 26 października 1982 r.).  

Kierowca prowadzący pojazd mechaniczny przy zawartości alkoholu w organizmie, która wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 do 0,5‰ (stan nietrzeźwości), popełnia wykroczenie z art. 87 Kodeksu wykroczeń.
Karą za taką jazdę może być:
- Grzywna w wysokości 50-5000 zł
- Utrata prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

W każdym kraju Unii Europejskiej obowiązują inne dopuszczalne poziomy alkoholu we krwi, dlatego jadąc na wakacje warto zapoznać się z dostępnymi na ten temat informacjami.

Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi w Polsce: 0,2 promila


W celu pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu używa się alkomatów.

 Dzielą się one na dwa rodzaje:
- alkomaty wielorazowego użytku
- alkomaty jednorazowego użytku

Alkomaty wielorazowego użytku można dodatkowo podzielić na 3 grupy:
- półprzewodnikowe
- elektrochemiczne
- spektrofotometryczne w podczerwieni

Najtańsze, a przez to najbardziej popularne, są alkomaty półprzewodnikowe. Wykorzystywane są do kontroli wstępnej głównie przez użytkowników indywidualnych. Posiadają wbudowany czujnik półprzewodnikowy rozróżniający cząsteczki etanolu. Niestety te alkomaty cechuje podatność na czynniki zakłócające, przez co często może występować błąd pomiaru.
Na wynik pomiaru może wpłynąć np.: rodzaj spożywanego pokarmu, aceton, dym papierosowy, herbata, kawa czy nawet temperatura oraz wilgotność powietrza. Ważny jest również stan naładowania baterii – rozładowana bateria nie jest w stanie odpowiednio podgrzać czujnika.
Żywotność sensora w alkomatach półprzewodnikowych przy prawidłowym użytkowaniu oraz niewielkich stężeniach alkoholu wynosi około 300-500 pomiarów. Przy większych stężeniach istnieje możliwość natychmiastowego przepalenia sensora lub rozkalibrowania.
Pamiętać należy również o okresowej kalibracji. Podczas użytkowania czujnik w alkomacie zużywa się, dlatego wymaga jej przeprowadzenia – czyli ustawienia danych wzorcowych.
Kalibrację zaleca się wykonywać w przypadku zauważenia niepoprawnych wyników lub co 6 miesięcy.

Zalety:
-niska cena
-urządzenie podręczne

Wady:
- mała dokładność pomiarów
- podatność na czynniki zakłócające pomiarów
- niestabilna powtarzalność
- żywotność sensora
- konieczność kalibracji

Alkomaty elektrochemiczne to znacznie dokładniejsze i bardziej niezawodne urządzenia. Wbudowany mają platynowy czujnik elektrochemiczny, którego działanie opiera się na związkach utleniających etanol. Wynik pomiaru jest wiarygodny oraz niezwykle dokładny. Sprawia to, że alkomaty te wykorzystywane są jako urządzenia dowodowe, z których korzysta również policja. Błąd wynosi około +/- 5% przy 0,4 mg/l.
Dużym plusem tego rodzaju alkomatów jest ich brak podatności na czynniki zakłócające pomiar, dzięki czemu precyzyjność wskazań jest znacznie zwiększona. Na wynik pomiaru nie ma również wpływu rozładowanie baterii.
Żywotność sensora wynosi aż 5 lat!
Alkomaty elektrochemiczne należy kalibrować co 6 miesięcy.

Zalety:
- dokładność pomiaru
- brak podatności na czynniki zakłócające pomiarów
- urządzenie dowodowe używane przez policję
- długa żywotność sensora
- brak wpływu rozładowania baterii na wynik pomiaru
- urządzenie podręczne

Wady:
- wyższa cena
- konieczność kalibracji

Przykłady alkomatów:

Alkomaty spektrofotometryczne w podczerwieni to urządzenia o najdokładniejszych pomiarach. Stosowane są głównie jako stacjonarne urządzenia dowodowe w szpitalach, sądach oraz policji.
Alkomat tego rodzaju działa w podczerwieni emitując promieniowanie o określonym natężeniu. Czujniki skalibrowane są na częstotliwość fali jaką pochłania etanol. Nie wykazują podatności na czynniki zakłócające pomiar.
Do niedawna urządzenia te charakteryzowały się małą mobilnością, lecz ostatnio na rynku ukazały się wersje przenośne alkomatu.

Zalety:
- niezwykła dokładność
- urządzenie dowodowe
- brak podatności na czynniki zakłócające pomiarów

Wady:
- wysoka cena
- mała mobilność większości urządzeń

Alkomaty jednorazowe to jeden z najpopularniejszych urządzeń stosowanych do badania trzeźwości. Zasada działania polega na wdmuchnięciu powietrza do alkomatu. Jeżeli w wydychanym powietrzu będzie znajdował się alkohol, wtedy substancja pomiarowa wejdzie w reakcję chemiczną, co spowoduje zmianę koloru. Alkomaty jednorazowe różnią się od siebie kolorystyką wskazań.

Możliwe kolory:
- żółty zamieniający się w zielony
- biały zmieniający się w purpurowo-czerwony

http://motoautko.pl/product-pol-5934-Alkomat-jednorazowy-100-pewnosc-ALCO2GO.html

Sposób użycia takiego alkomatu jest bardzo prosty i ogranicza się do wykonania trzech czynności:
1. Wyjąć korki zabezpieczające znajdujące się po obydwu stronach rurki pomiarowej
2. Umieścić rurkę w balonie i nadmuchać balon do pełna 
3. Porównać pomiar po 2 minutach.

Jeżeli korzystamy z alkomatów jednorazowych certyfikowanych możemy mieć pewność dokładności pomiaru. Należy pamiętać, że nie wszystkie dostępne tego rodzaju alkomaty posiadają certyfikat.

Przykładowe certyfikaty: 
Jednorazowym certyfikowanym alkomatem jest produkt firmy Alkohit – START.  Składa się z balonika oraz testera. 

Warto dodać, że firma Alkohit - tak jak my - wsparła wyjazd grupy Team-from.pl na Bałkany.
Na wyprawę Balcanica Poland Team podarowała alkomat Alkohit X100 oraz Alkohit X60, a także znaczną ilość alkomatów jednorazowych.


Duży wybór alkomatów znajdziecie na naszej stronie motoautko.pl pod podanym poniżej linkiem:
Kod rabatowy -5% na wszystkie alkomaty na stronie sklepu motoautko: ALKOMATBLOG