Bezpieczne podróżowanie ze sprzętem wodnym - informacje ogólne

bezpieczne podróżowanie ze sprzętem

W dzisiejszym poradniku znajdziecie informacje na temat transportu sprzętu wodnego (kajaków, łódek oraz desek surfingowych). Jak zamocować akcesoria na dachu? Czy potrzebny jest bagażniki? Jakie uchwyty wybrać? Odpowiedzi znajdują się poniżej!

Bagażnik dachowy na sprzęt wodny

Podstawą do przewozu jakiegokolwiek przedmiotu na dachu auta jest bagażnik – belki bazowe. Jest on niezbędny do solidnego mocowania, ponieważ do niego będziemy przymocowywać uchwyty.

Jeżeli nie posiadasz bagażnika i nie wiesz jaki będzie najbardziej odpowiedni - zachęcamy do przejrzenia naszego poradnika:

Transport deski surfingowej

Transport deski surfingowej

Najpopularniejszą metodą przewożenia deski jest transport za pomocą samochodu. Jeżeli posiadamy większe auto możemy przewozić swój sprzęt w środku pojazdu. Wygodniejszą opcją jest jednak bezpieczny transport na dachu.

Jak zamocować deskę na dachu samochodu?

Oprócz belek niezbędnym elementem do montażu są odpowiednie taśmy, które przymocują deskę surfingową do naszego bagażnika. Przy zakupie warto zwrócić szczególną uwagę na ich jakość, ponieważ to od niej zależy bezpieczny transport sprzętu. Najlepsze taśmy wyróżniają się zwiększoną szerokością, dodatkowymi przeszyciami, które zwiększają wytrzymałość czy specjalnymi bloczkami (klamry zaciskowe). Ważna jest również długość oraz wytrzymałość taśmy. 
taśmy do montażu deski surfingowej 
Część uchwytów jest wyposażona w miękkie pianki, które dodatkowo zabezpieczają delikatny sprzęt oraz zapewniają stabilne mocowanie. 
pianki zabezpieczające deskę surfingową
1. Deskę kładziemy na brzegu belek bagażnika.
2. Mocujemy deski taśmami, a jej końcówki odpowiednio zabezpieczamy, aby nie obijały się oraz nie hałasowały.
3. Podczas montowania należy zwrócić uwagę na zachowanie odstępu od anteny radiowej.
4. Należy kontrolować mocowanie oraz ewentualne luzy podczas jazdy samochodem.

bagażnik dachowy na kajak

Transport kajaków samochodem


bagażnik dachowy na kajak

Kajak oraz małe łódki również najlepiej transportować na dachu auta. Wymaga to jednak specjalnego sposobu mocowania oraz odpowiednich uchwytów lub linek.

Jeżeli podróżujemy maksymalnie tylko z dwoma kajakami uchwyty je podtrzymujące są bardzo przydatne, ale nie niezbędne. W takiej sytuacji wystarczy je położyć płasko na belkach bagażnika i przymocować w odpowiedni sposób specjalną taśmą/pasami z klamrą zaciskową.

Jeżeli jednak chcemy przewozić kajaki w sposób zdecydowanie bezpieczniejszy należy wyposażyć się w uchwyt. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań.
Najtańszą opcją jest najzwyklejszy uchwyt, który można kupić już za około 60 zł. Przykładem jest popularny produkt firmy Amos. To solidna taśma posiadająca ograniczniki oraz specjalne, solidne zaciski. 
  Uchwyt do surfingu łódki kajaka Amos
  Uchwyt do sufringu, łódki, kajaka firmy Amos, cena 59,99zł

  Bardzo wygodnym rozwiązaniem są różnego rodzaju specjalne uchwyty, które oprócz przewozu kajaków umożliwiają zamienny przewóz desek lub małych łodzi. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele tego rodzaju produktów.

  Uchwyty na sprzęt wodny różnią się od siebie głównie:
  - sposobem montażu
  - pozycją transportowanego kajaka
  - maksymalną ilością przewożonego sprzętu
  - obecnością podkładek, które chronią kadłub
  - obecnością osłonek klamerek
  - ceną
  - jakością wykonania, itp.  Uchwyt na kajak Thule 520-1
  Uchwyt THULE Hull-a-Port 835-1   Szczególnie polecamy uchwyty, które ustawiają kajak w pozycji poziomej, ponieważ podczas jazdy nie zwiększają bocznej powierzchni całości pojazdu. Nie zwiększają także oddziaływania wiatru na samochód.

    

  Jak zamontować kajak?

  1. Najpierw należy porównać ciężar naszego sprzętu z dopuszczalnym naciskiem na posiadany bagażnik dachowy.
  2. Belki bagażniki najlepiej obłożyć miękkim materiałem lub specjalną pianką.
  3. Mocujemy uchwyt przeznaczony do przewozu sprzętu.
  4. Na uchwycie mocujemy kajak/kajaki.
  5. Podczas montowania należy zwrócić uwagę na zachowanie odstępu od anteny radiowej.
  6. Jeśli kajak wystaje za tył auta około 1 m należy na jego koniec powiesić pasek najlepiej jaskrawej tkaniny jako element ostrzegawczy dla innych użytkowników drogi

  7. Należy kontrolować mocowanie oraz ewentualne luzy podczas jazdy samochodem.

  Wygodną, lecz raczej kosztowną opcją jest specjalna przyczepa z odpowiednim stelażem i przedłużonym dyszlem. Przy pomocy przyczepy można transportować większą ilość sprzętu.


  Uchwyty na sprzęt wodny