NAJLEPSZE SAMOCHODY DO 5000PLN - PORADNIK


Zakup dobrego, niezawodnego auta wcale nie musi oznaczać wydatku rzędu 50.000zł. Szczególnie dzisiaj, kiedy rynek samochodów używanych pęka w szwach, możemy pozwolić sobie na drobiazgową selekcję. Jak się okazuje - niska cena niekoniecznie wiąże się ze słabym stanem technicznym czy przymusem wymienienia połowy podzespołów. Wystarczy jedynie poszperać, a gwarantujemy, że każdy znajdzie coś dla siebie. W pierwszym odcinku naszej cyklicznie pojawiającej się serii przedstawimy najlepsze według nas propozycje aut do 5000PLN.1. Peugeot 206


Pomimo przekonania o awaryjności francuskich konstrukcji, Peugeot 206 zdaje się drwić ze stereotypów. Dzięki swojemu ponadczasowemu wyglądowi, również dobrze znosi próbę czasu. Obecnie znalezienie zadbanego egzemplarza na rynku nie stanowi większego problemu. Na szczególną uwagę zasługują Peugeoty z silnikami 1.4 benzyna, 75KM oraz 1,9 diesel, 71KM. W przypadku tego pierwszego warto zwrócić uwagę na stan uszczelki pod głowicą. Diesle zaś to wolnossące, proste konstrukcje, które bezproblemowo robią przebiegi rzędu 400,000. Kwestie usterek to drobiazgowe, sporadyczne wydatki, a części można kupić za przysłowiową czapkę gruszek. Średnie spalanie Peugeota waha się w okolicach 6,8l.


2. Toyota Corolla E11


Poniżej magicznej granicy 5 tysięcy mieści się również Toyota Corolla E11. Bez najmniejszego cienia wątpliwości - jest to jeden z najbardziej udanych modeli, które wyjechały ze stajni Toyoty. Pomimo, iż produkcja została zakończona 13 lat temu, auta do dziś sprawują się świetnie i uchodzą za jedne z najmniej awaryjnych. Toyotę napędza silnik o pojemności 1,3 litra i mocy 86KM i to właśnie tą jednostkę polecamy najbardziej. Znalezienie zadbanego egzemplarza stanowi nieco większy problem niż w przypadku Peugeota, ale nadal jest to możliwe. Średnie spalanie Toyoty waha się w okolicach 6,9l.


3. Opel Astra II


Pomimo surowego wyglądu, Opel jako niedrogi kompakt do miasta lub na dłuższe podróże, sprawdza się wyśmienicie. Wbrew pozorom, miejsca w kabinie oraz w bagażniku jest więcej niż byśmy przypuszczali, co z kolei pozytywnie wpływa na komfort podróży. Wersje niemieckiego auta, które zasługują na uwagę to benzyna 1,6 75/84KM lub diesel ISUZU. Dużymi plusami są również niewielki koszt części zamiennych, których jakość ciągle pozostaje na wysokim poziomie w stosunku do ceny, a także prosta konstrukcja silników. Dostępność zadbanych modeli Opla na rynku jest wysoka, więc ze znalezieniem jednego z nich nie będzie większego problemu. Średnie spalanie Opla oscyluje w okolicach 7,1 litra.


4. Honda Civic VI


Przy zakupie Hondy Civic radzimy upewnić się, że wchodzimy w posiadanie wersji wyprodukowanej w Japonii. Ponadto warto sprawdzić stan blachy i zawieszenia wielowahaczowego. Najbardziej bezawaryjnym silnikiem jest tutaj benzyniak 1,4 90KM i właśnie ten polecamy. Wśród opinii użytkowników możemy znaleźć takie określenia jak: bezawaryjny, dynamiczny i ekonomiczny. Stylistyka wnętrza nie porywa, ale samochód nadrabia to kształtem karoserii. Jeżeli szukasz bezawaryjnego auta o niewielkich kosztach utrzymania, Honda Civic będzie tutaj dobrym wyborem. Średnie spalanie Hondy potwierdzone przez użytkowników to 7,2l.


5. Citroen Berlingo / Peugeot Partner


Duży, pojemny, tani w eksploatacji i uniwersalny - takie główne cechy można przypisać Citroenowi Berlingo i Peugeotowi Partnerowi. Jeżeli od czasu do czasu potrzebujesz odpowiednio dużej przestrzeni przewozowej - te egzemplarze z całą pewnością zdadzą u Ciebie egzamin. Na co dzień mogą pełnić rolę zwykłej osobówki, zaś po złożeniu tylnych siedzeń stają się małą, oszczędną towarówką. Podczas zakupu należy zwrócić szczególną uwagę na tylną belkę - niestety lubi się psuć, a jej regeneracja to wydatek rzędu 800 zł. Polecanym silnikiem jest tutaj motor diesla o pojemności 1,6ccm i mocy 90KM - odpowiednio zadbany nie powinien sprawiać większych problemów. Peugeot lub Citroen pali średnio 5,8l.


Szeroki wachlarz wyboru używanych aut pozwala nam na bycie nawet najbardziej wybrednym klientem. Podczas zakupu samochodu za tak niską cenę istnieje ryzyko nabycia jeżdżącej "trumny", dlatego przypominamy o szczególnej ostrożności. Warto poświęcić chwilę czasu zarówno na znalezienie odpowiedniego egzemplarza, jak i na jego późniejszy przegląd przed zakupem. Pamiętajcie, że im staranniej to zrobicie, tym większa jest szansa na stanie się szczęśliwym posiadaczem auta do 5000zł.