Na co zwrócić uwagę przy wyborze: bagażnik dachowy THULE

Na co zwrócić uwagę przy kupniebagażnik dachowy Thule

Bagażniki dachowe

Cz.1 Bagażnik dachowy (bazowy)

Sklepy sprzedające bagażniki samochodowe oferują szeroką ofertę wielu producentów, w czym trudno odnaleźć się przeciętnemu konsumentowi. Podczas poszukiwań najlepszego bagażnika pojawia się wiele pytań, na które niełatwo znaleźć odpowiedzi, zwłaszcza jeśli nie posiadamy fachowej wiedzy.

Największą popularnością i renomą na rynku europejskim cieszą się bagażniki Thule. Firma ta powstała w Szwecji w 1942 roku. Od początku istnienia dokłada wszelkich starań, by dzięki jej produktom  klienci mogli poznawać świat z bliska i rozwijać swoje życiowe pasje. Efektem tej wieloletniej pracy jest uznanie, jakim produkty Thule cieszą się na rynku. Jest to obecnie najbardziej popularna marka projektująca bagażniki samochodowe, a jej produkty powszechnie uznawane są za najlepsze.

Jak jednak dobrać bagażnik Thule, który spełni nasze wymagania? Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę są belki dachowe, czyli nasz bagażnik bazowy. To na nim zorganizujemy dodatkową przestrzeń np. montując boks dachowy lub uchwyty do przewozu roweru lub innego sprzętu sportowego.

Ile zapłacę za bagażnik dachowy Thule? Ile to kosztuje?

Ceny bagażników zaczynają się już od 499 zł i dochodzą do 1200 zł.
Różnica w cenie wynika z wielu czynników takich jak: 
  • materiał z którego wykonano belkę
  •  rodzaj przewożonych przedmiotów
  • styl bagażnika
To naturalne, że belki aluminiowe będą droższe od stalowych, a aerodynamiczne od klasycznych, kwadratowych słupków. Nowoczesne projekty belek mają wpływ na tak istotne czynniki jak stopień emitowanego hałasu oraz zwiększenie poziomu spalania. 
Pamiętajmy również o tym, że bagażnik Thule to zakup na długie lata, co gwarantuje bardzo wysoka jakość wykonania. Dodatkowo po zmianie auta zazwyczaj wystarczy wymienić jedynie kit (element mocujący), którego cena  jest znacznie niższa od nowego bagażnika. Kity Thule kosztują od 155 zł do 185 zł. 

Czy ma znaczenie jaki bagażnik dachowy Thule kupię? 

Oczywiście, że ma! Przede wszystkim bagażnik musi pasować do naszego samochodu. Nie możemy sobie pozwolić na to, by pójść do sklepu i wybrać pierwszy lepszy produkt. Im lepiej dopasowany jest bagażnik, tym bezpieczniejsi jesteśmy my oraz nasz sprzęt. Istnieją różne sposoby montowania belek bazowych. To jakiego bagażnika będziemy poszukiwać uzależnione jest od możliwości, które dał nam producent pojazdu.

Poniżej przedstawimy najbardziej popularne typy montażu belek. Po zapoznaniu się z poniższym tekstem łatwiej będzie Państwu określić obiekt poszukiwań. 

1) Bagażnik do samochodów z relingami standardowymi

Relingi standardowe to takie, w których zauważalny jest prześwit pomiędzy dachem samochodu, a profilami wzdłużnymi (relingami). Są szczególnie popularne w autach typu SUV czy Kombi, można jednak spotkać się z nimi również w innych typach nadwozia. W przypadku takich relingów zazwyczaj potrzebna nam będzie belka bazowa oraz stopa, dzięki której przymocujemy bagażnik do relingów. Przykładowy zestaw to: Bagażnik dachowy Thule WingBar 961 + stopa Rapid System 757.

Bagażnik Thule

2) Bagażnik do samochodów z relingami zintegrowanymi

To co wyróżnia relingi zintegrowane od tych standardowych to brak pustej przestrzeni pomiędzy relingami, a dachem samochodu. Nadal jesteśmy jednak w stanie stwierdzić, że jest to element wmontowany w karoserię naszego auta.

bagażniki samochodowe thule

W przypadku relingów zintegrowanych element montażowy nie obejmie ich w całości (uniemożliwi mu to brak prześwitu), a jedynie uchwyci je niczym szczypce. Szczególnie polecamy zestaw składający się z belki bazowej, stopy oraz mocowania (kitu). Przykładowy zestaw to Bagażnik dachowy THULE SquareBar 761 + stopa Rapid Fixpoint 753 + KIT 4009.

thule bagażniki


3) Bagażnik do samochodów z punktami montażowymi

Istnieje kilka typów punktów montażowych, są one prawdopodobnie najczęściej spotykaną formą mocowania stosowaną przez producentów aut. Umiejscowione są na dachu samochodu, bardzo często w specjalnie zaprojektowanej ościeżnicy, ukryte pod zaślepkami. 

bagażniki bazowy thule
W tej sytuacji do montażu bagażników bazowych będą nam potrzebne narzędzia – zazwyczaj wystarczy jednak klucz nimbusowy, który dołączony jest do każdego zestawu. Po odpowiednim przymocowaniu bagażnik bazowy będzie tworzył sztywną i solidną konstrukcję. Przykładowy zestaw to bagażnik dachowy Thule WingBar 963 + stopa Rapid System 753 + Kit 3123.

Bagażnik Thule


4) Bagażnik do samochodów nieposiadających punktów montażowych, ani relingów

bagażnik thule

Jeśli auto nie pozwala na żaden z wyżej wymienionych sposobów montażu, nie oznacza to, że nie możemy zamontować belek bazowych. Najczęściej brakiem systemów charakteryzują się starsze modele aut, co nie powinno raczej nikogo dziwić. Jak w takim wypadku zamontować bagażnik? Wówczas w skład naszego zestawu wchodzić powinny belki bazowe, stopa oraz kit. Ten ostatni montujemy w ościeżnicy, która jest widoczna po otworzeniu drzwi. Przykładowy zestaw to bagażnik dachowy Thule WingBar 961 + stopa Rapid System 754 + Kit 1025.

Bagażniki ThuleCzy mogę zamontować bagażnik samodzielnie?

Zalecamy montaż bagażnika przez doświadczoną osobę, jeśli jednak nie mamy takiej pod ręką, nic nie stoi na przeszkodzie żebyśmy zrobili to samodzielnie. Oto nasze wskazówki:
  • Druga para rąk! Kiedy ktoś nam pomaga istnieje dużo mniejsza szansa zarysowania auta lub uszkodzenia bagażnika podczas montażu. Sam proces potrwa przy tym zdecydowanie krócej.
  • Czytaj instrukcję! Wszystkie bagażniki dachowe Thule zawierają bardzo dokładną instrukcję. Dowiemy się w jakiej kolejności łączyć ze sobą elementy oraz jak mocno je przymocować. Zbyt silne dokręcenie może powodować uszkodzenia karoserii. W razie problemów warto poszukać wideoporadników na Youtube.
  • Czystość! Montuj bagażnik na czystym aucie. Wszelki brud uwięziony pod punkami mocowań może zarysować lakier. Tyczy się to głównie bagażników przeznaczonych do samochodów nieposiadających punktów montażowych czy relingów.
  •  Użyj smaru! Niewielka ilość smaru nałożona na śruby ułatwi późniejszy demontaż.