Bezpieczne podróżowanie z psem

Podróż z psem

Wielu kierowców nie wyobraża sobie dłuższego wyjazdu bez swojego czworonoga. Przepisy w Polsce nie regulują kwestii przewozu zwierząt samochodem, mówią jedynie, że nie mogą one podczas jazdy ograniczać widoczności i ruchów kierowcy.


Sposób przewożenia zwierząt zależy głównie od ich rodzaju oraz wielkości. Idealnym rozwiązaniem nadającym się się zarówno dla większych, jak i mniejszych czworonogów, jest specjalna mata (pokrowiec) do przewożenia. 

Maty dla psa

Mata jest bardzo łatwa do zakładania oraz ściągania – wystarczy położyć pokrowiec na siedzeniu i przełożyć jego otwory przez przednie i tylne zagłówki. Wyposażane są zazwyczaj w specjalny mocny stelaż wytrzymujący ciężar nawet dużego i ciężkiego psa. Pokrowiec tworzy swoisty hamak chroniący psa przed potłuczeniami podczas ostrego hamowania. Poprzez zasłonięcie przestrzeni pomiędzy przednimi fotelami skutecznie zniechęca psa do przeskakiwania na przednie fotele. Pokrowiec chroni tylne siedzenie przed pobrudzeniem przez psa, a także przed pozostawianą sierścią, która jest bardzo często trudna do usunięcia.

Duże zwierzęta można również przewozić w przestrzeni bagażowej (jeżeli posiadamy samochód typu hatchback lub kombi). Wystarczy odgrodzić ją od wnętrza auta specjalną kratą lub przegrodą, a w bagażniku kładziemy matę antypoślizgową oraz koc lub materac. Na rynku dostępne są różne wielkości oraz rodzaje przegród. Jeżeli często podróżujemy z pupilem warto zamontować przegrodę stałą, ponieważ to najbezpieczniejszy sposób transportu dużych zwierząt. Jeżeli zdarza nam się to sporadycznie, bardziej praktyczna może okazać się wersja składana, której montaż jest prosty i szybki.

Pies w samochodzie

UWAGA! Nie wolno przewozić zwierząt w bagażnikach samochodów typu sedan - nie ma tam dostępu do świeżego powietrza.

Myśląc o bezpieczeństwie mniejszych zwierząt dobrym rozwiązaniem jest odpowiedniej wielkości transporter, w którym nasz pupil mógłby swobodnie zmieniać pozycję. Ważne jest, aby klatkę transportową umieścić w bezpiecznym miejscu i upewnić się, że przy ostrym hamowaniu lub w razie wypadku nie będzie się ona przemieszczać. Najlepiej zabezpieczyć ją odpowiednio mocując - postawić na podłodze z tyłu przed kanapą i odpowiednio dosunąć przednim fotelem. Te większe należy umieścić na tylnym siedzeniu i przymocować pasami bezpieczeństwa. 

Jak przewieźć zwierzę domowę

Innym rozwiązaniem jest przypięcie czworonoga do tylnego siedzenia specjalnymi szelkami. Działają one podobnie jak zwykłe pasy samochodowe, dzięki czemu znacznie zwiększają bezpieczeństwo w razie wypadku czy gwałtownego hamowania.

Psy w samochodzie 
Oprócz odpowiedniego transportu warto pamiętać o wygodzie oraz zdrowiu naszego zwierzaka. Ważne jest, by bezpośrednio przed podróżą nie karmić pupila (minimum 2-3 godziny przed). Bardzo istotne jest także pamiętanie o świeżej wodzie, którą poimy zwierzaka podczas postojów. Należy robić je nie rzadziej niż co 3 godziny. Staramy się jechać wolniej i bardziej płynnie – bez gwałtownych hamowań. Temperatura w samochodzie nie powinna przekraczać 20°C, dlatego w upalne dni najlepiej włączyć klimatyzację lub uchylić okno. Jeżeli nasz pupil należy do nadpobudliwych podczas jazdy autem wcześniej należy podać mu leki uspokajające.
UWAGA! W lecie nie wolno zostawiać nawet na chwilę zwierzaka samego w zamkniętym samochodzie. Bardzo często kończy się to dla niego udarem. Zgodnie z przepisami prawa karnego - osoba, która wybije szybę w samochodzie, w którym pies jest zamknięty, nie popełnia przestępstwa.

Jeżeli chcemy podróżować wspólnie z naszym pupilem warto pomyśleć również i o jego bezpieczeństwie oraz wygodzie.

Jak przewozić psa 

Wysokiej jakości pokrowce znajdziesz w naszym sklepie www.motoautko.pl klikając w poniższy link:

Maty dla psów do samochodu


W naszej ofercie także PRZEGRODY DO BAGAŻNIKA:
Fabbri Sicur 3