Spakuj się na wakacje! Boxy dachowe

boxy dachowe


Po serii artykułów o tym, jak dobrać bagażnik dachowy czy uchwyt rowerowy, przedstawiamy mały przegląd boxów dachowych. Czym się różnią? Jak dobrać odpowiedni model boksu dachowego do swojego samochodu i potrzeb? Czy warto płacić więcej za droższe modele? Nasze wskazówki poniżej!

Jak wybrać box dachowy?

Najważniejsza zasada, choć nadal przez wielu bagatelizowana - nie kierować się ceną! Box dachowy powinien być w pierwszej kolejności dopasowany do naszych potrzeb. Co będziemy w nim przewozić? Czy będzie używany zimą, latem, czy przez cały rok? Pamiętajmy, aby dobrze dobrać wielkość boxu dachowego. Zawsze lepiej kupić trochę większy, niż choćby o centymetr za mały. Przemyślmy dobrze, co będziemy w nim wozić i jak często.


jak wybrać box dachowy

Jeśli potrzebujemy bezpiecznego miejsca do przewozu nart i sprzętu zimowego musimy wybierać wśród dłuższych, smuklejszych modeli boxów. Należy pamiętać, że producenci zawsze podają wymiary zewnętrzne – więc do długości nart należy doliczyć nawet 15cm! Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w wąskim boxie dachowym przewozić torby z ubraniami, jednak może być to mniej komfortowe.
Gdy na wakacje jeździmy latem, możemy zdecydować się na szerszy, bardziej obszerny box. Pojemność takich modeli w litrach może nie różnić się tak bardzo, jednak ich kształt pozwoli spakować więcej i wygodniej korzystać z bagażu. Pamiętajmy jednak, że im mniej opływowy kształt, tym większy dyskomfort w prowadzeniu samochodu.
Producenci różnie podają tez pojemność – często długie, duże i smukłe boxy dachowe mają mniejszy litraż niż te wyższe. Wiąże się to z obliczaniem pojemności użytkowej – wąskie i niskie końcówki boxów są odliczane, ponieważ trudno tam cokolwiek spakować. 
 
box dachowy thule
Następnym aspektem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, jest sposób montażu i otwierania boxu dachowego. Tańsze lub starsze modele są mocowane na klasyczną obejmę, a ich zamocowanie wymaga pomocy drugiej osoby. Łatwiejszym rozwiązaniem jest tzw. szybki montaż lub wsuwki. Sprawdźmy, czy box, który zamierzamy kupić, posiada możliwość dwustronnego otwierania – to szczególnie wygodna opcja przy wyjazdach dłuższych lub boxach o znacznej szerokości. Istotne są też zamki – mogą być oddzielnie zamykane lub z zamkiem centralnym.

Podobnie jak w przypadku bagażników dachowych, musimy dokładnie rozważyć stosunek ceny do jakości. Tani box dachowy może posłużyć nam nawet jeden sezon! Jednak nie zawsze potrzebujemy modelu za trzy, cztery czy sześć tysięcy. Warto przed zakupem poszukać opinii w sieci lub udać się do profesjonalnego punktu sprzedaży, gdzie fachowcy pomogą dobrać produkt do naszych potrzeb i zasobności portfela.


O czym pamiętać w trakcie używania boxu dachowego?

Zarówno przy montażu, jak i w czasie użytkowania, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Pozwolą one komfortowo i bezpiecznie podróżować z bagażem.
Przed zakupem sprawdź nośność dachu twojego samochodu. Pojemny box dachowy na nic nam się nie przyda, jeśli uszkodzi nasze auto! Pamiętaj także o równomiernym rozmieszczeniu bagażu – połowa masy na środku, pomiędzy belkami, i po 1/4 na obydwu końcach. Dzięki temu unikniesz zużycia lub zniszczenia boxu oraz bagażnika dachowego, a samochód będzie prowadził się stabilniej. Jeśli nie załadujesz boxu do pełna, pamiętaj o mocowaniu bagażu - używaj pasów mocujących i wsporników do nart. 

Jazda z załadowanym boxem dachowym może zmienić zachowanie naszego auta na drodze, szczególnie, jeśli natrafimy po drodze na wiatr lub deszcz. Pamiętaj, że Twój samochód jest bardziej wrażliwy na podmuchy bocznego wiatru. Załadowany box dachowy podnosi środek ciężkości, zachowaj więc ostrożność także na zakrętach. I na koniec to, o czym najłatwiej zapomnieć - box zwiększa wysokość Twojego samochodu - uważaj wjeżdżając na parking lub do garażu.
Przed wjazdem do myjni mechanicznej zdejmij koniecznie box i bagażnik bazowy. Jeżeli tego nie zrobisz narazisz się na zniszczenie akcesoriów i samochodu. Pusty box dachowy na dachu powoduje duży wzrost zużycia paliwa! Demontuj go zawsze, kiedy nie jest już potrzebny.


mycie samochodu bez boxu dachowego

Jak dbać o box dachowy?

Powierzchnię boxu samochodowego myj wodą z dodatkiem łagodnych środków myjących, które nie zawierają chloru, alkoholu czy amoniaku. Nie używaj twardych szczotek. Zamki konserwuj smarem w aerozolu, nie nanoś ich jednak na plastikowe części.
Gdy przechowujesz box dachowy w garażu, nie stawiaj go pionowo, ponieważ może ulec deformacji. Najlepsze są specjalne wyciągi do podwieszania pod sufitem.

Boxy dachowe są przeznaczone dla ludzi aktywnych, znacznie ułatwiają podróże letnie i zimowe. Choć są to drogie sprzęty, nie oszczędzajmy na nich! Wybierzmy model dopasowany do naszych potrzeb, aby nie musieć go później zmieniać. Przede wszystkim sprawdźmy jakość produktu oraz posiadane certyfikaty bezpieczeństwa, aby podróż minęła nam spokojnie i wygodnie.

A jeśli chcecie wiedzieć jak box sprawuje się podczas długich podróży - bądźcie cierpliwi! Już 4 lipca nasz box Adamantis firmy Fabbri wyrusza w podróż na Bałkany, wypatrujcie zapowiedzi na blogu i facebooku!